Овај вики је машински преведен. Помозите нам да лекторирамо српске странице. Пошаљите исправке на contact-D@labdoo.орг. Хвала вам.
Креирани корисници, кориснички концепт
Убунту је унапред инсталиран на Лабдоо рачунару (издање под називом кк.04 ЛТС, кк = 20<стронг>20, 20<стронг>22 итд.) и обично су подешена 3 корисника:
student / студент Универзитета: је стандардни корисник за све кориснике/ученике. Корисник "студент" није администратор, односно не може случајно тако брзо да уништи систем. Лозинка је <стронг>labdoo (свака школа/пројекат може за себе да одлучи да ли ову лозинку треба променити)
guest / гост: није потребна лозинка; Сви ваши уноси и промене биће аутоматски избрисани након што се одјавите.
labdoo / лабдоо: Овај корисник је администратор („супер-корисник“). Без доброг информатичког знања, може случајно да уништи систем! Дакле, само наставници и искусни корисници треба да знају лозинку корисника лабдоо. Лозинка за администратора је <стронг>labdooadmin.
Знакови лозинке треба да буду видљиви на тастатури рачунара (латиница). Код лозинки направљених од нелатинских слова, постоји ризик да нећете моћи да се пријавите помоћу њих.
Важно: Распоред тастатуре се може променити ручно у тренутку пријављивања (погледајте доле). Системско подешавање за распоред тастатуре може се променити преко системске датотеке /етц/дефаулт/кеибоард. Лабдоо препоручује чување распореда тастатуре испорученог рачунара у овој системској датотеци (ВИСИВИГ).
Регистрација (пријава), Избор корисника |
|
Прекидач Десктоп |
|
Прекидач Језик корисника (након пријављивања) |
|
Прекидач Распоред тастатуре |
|
Подешавања за особе са оштећеним видом (опционо) |
Важно: Распоред тастатуре приликом пријављивања је одређен једном током Убунту (Ubuntu) инсталације. Ако користите слике за клонирање, ово је немачка тастатура (ДЕ). Иначе тастатура на коју сте инсталирали Убунту. Да бисте променили распоред тастатуре приликом пријављивања, након пријављивања отворите терминал (притисните Strg/CTL + Alt + T истовремено) и откуцајте sudo nano /etc/default/keyboard
(притисните Ентер ), затим у то Промените пречицу на тастатури по свом избору (EN за енглески, FR за француски, ES за шпански, итд.), ако је потребно убаците распореде специфичне за земљу у следећи ред између наводника (нпр. ЦХ за Швајцарску) , а затим сачувајте (Strg/CTL + Alt + O (Enter), Strg/CTL + Alt + X). Ово НЕЋЕ променити распоред тастатуре након пријављивања. Ово се ради преко Подешавања или симбола тастатуре на горњој траци (МАТЕ) или на доњој листи (ЛКСДЕ).
Десктоп MATE
МАТЕ Десктопс је унапред инсталиран на Лабдоо рачунарима
Der Десктоп MATE је препоручена радна површина. |
Да промените лозинку → Идите на системске поставке / system settings → кориснички налози / user accounts → откључати / unlock →
Лозинка „labdoo“ → кликните на лозинку, промените је, кликните на лабдоо Усер / labdoo User → изаберите Стандард ←→ Администратор, у зависности од тога која су права потребна.
Покретање програма
Најбоље је да покренете неки од програма учења/игре. Има смешних и од којих треба учити. Овако почињете:
Кликните на МАТЕ у горњем левом углу → „Образовање“ или „игра“ → кликните на програм
У фасцикли „/Публиц“ наћи ћете корисне приручнике, садржај за учење без лиценце (ОЕР), ванмрежне викије, е-књиге итд.
На радној површини ћете пронаћи фасциклу „Видеос“. Кликните тамо и наћи ћете видео записе који вам објашњавају Лабдоо лаптоп.
Језик, регионални формати и подешавања тастатуре
Понекад желите да поново инсталирате или промените један или више језика.
Кликните на Преференцес → Лангуаге Суппорт. Ако се појави порука „Подршка за језик није у потпуности инсталирана“, потврдите са Да/Да и инсталирајте (потребна је интернет веза).
У следећем прозору кликните на Инсталирај/уклони језике → изаберите језик(е) који су вам потребни → Примени → Примени на целом систему.
Нови језик(и) се појављују на листи: Убунту користи језике од врха до дна, тј. ако реч на првом језику није преведена, следи језик 2, итд. до енглеског.
Пронађите нови језик, кликните на њега, држите леви тастер миша и превуците га на горњу позицију, отпустите дугме миша тамо → кликните на Примени на целом систему. Нови језик се појављује након одјаве или поновног покретања.
Регионални формати
Такође можете подесити регионалне формате за бројеве, валуту, датум итд. Да бисте то урадили, кликните на картицу „Регионални формати“ и кликните на земљу по свом избору на листи → Примени широм система.
Подешавања тастатуре
Кликните десним тастером миша у траци задатака на симбол „ДЕ“ (или САД итд.) или на симбол заставице → Подешавања руковања распоредом тастатуре (изглед тастатуре) → Уклоните квачицу „Задржи распоред система / Keep system layout“ ако је још увек подешен →
+Add → Додавање новог распореда тастатуре
-Remove → Уклоните распоред тастатуре
↑up → Померите унос са тастатуре нагоре
↓down → Tastatureintrag nach unten verschieben
Могу се изабрати највише 4 распореда тастатуре.
Приручници, видео туторијали
Приручници, видео упутства, офлајн викији и још много тога. више се налази у фасцикли /home/labdoo/Public/. Икона „видео записи“ на радној површини води вас директно у фасциклу са видео упутствима. Видео се може погледати у Фирефок-у или плејеру (ако је потребно, увећај приказ +/-).
Инсталирајте кодеке за мултимедију, филмове и ДВД
На радној површини ћете пронаћи скрипту installscript-codecs.sh
. Покрените ову скрипту само ако сте сигурни да то дозвољавају закони и прописи у земљи у којој користите рачунар. Заштита патената и ауторских права функционише различито у зависности од земље. Потражите правни савет ако нисте сигурни да ли у вашој земљи важе законска ограничења медијских формата (кодека).
Међутим, без покретања ове скрипте нећете моћи да видите одређене мултимедијалне податке, видео записе или ДВД-ове. Ова скрипта инсталира додатни софтвер и кодеке за мултимедијалне апликације. Покрените ову скрипту само ако су испуњени законски услови за њу. Рачунар мора бити повезан на Интернет Алтернативно, можете купити и комерцијални мултимедијални софтвер, нпр. ОНЕПЛАИ ДВД Плаиер (https://wiki.ubuntuusers.de/ONEPLAY_DVD_Player/) или ЛинДВД (https://wiki.ubuntuusers.de/LinDVD/)/). ЛинДВД/).
Додатне информације о овој теми доступне су на https://wiki.ubuntuusers.de/Codecs/.
Програми за слепе или слабовиде кориснике
На радној површини налази се икона Magnifier (Лупа), кликом на њу отвара се лупа која се може померати мишем. Икона за лупу се такође појављује на панелу. Десним кликом на њега отварају се бројне опције подешавања.
Andere Programme für behinderte Anwender sind:
апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Orca | Алат за читање екрана, читач екрана, истовремено притисните дугмад да бисте укључили или искључили Орца Alt + Super/Windows + o. Да бисте конфигурисали, отворите терминал (као корисник лабдоо ( labdoo, истовремено притисните тастере Ctl/Strg + Alt + t), затим откуцајте orca -s и (Ентер/Enter) |
Orca | |
pico2wave | Алат за читање датотека, више на https://wiki.ubuntuusers.de/Sprachausgabe/ ; Да бисте укључили или искључили пицо2ваве, истовремено притисните тастере Alt + Super/Windows + p. Означите текст, а затим притисните горе поменуту комбинацију тастера, текст ће бити прочитан. Означени текст не сме бити предугачак, иначе ће се прекинути са поруком о грешци. | pico2wave |
Даљи програми без баријера и специјално решење за слепе особе на УСБ стику су описани овде https://www.labdoo.org/de/content/programme-f%C3%BCr-behinderte-anwender-barrierefrei.
Подесите јачину звука
На панелу се налази икона за контролу јачине звука. Када кликнете на њега, отвара се мали прозор (Утишај = искључи звук; контрола за гласније/тише). Али постоји много више опција подешавања које се могу постићи помоћу другог програма:
апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
alsamixer | Програм алсамикер је алатка за приступ свим опцијама подешавања доступним за звучну картицу. Често се само канали којима се не може приступити директно са Кс интерфејс миксером деактивирају или утишају. Са Алсамикер-ом можете брзо пронаћи и активирати проблематични контролер. Отворите терминал (истовремено притисните Ctl/Strg + Alt + t), откуцајте alsamixer и притисните (Ентер). Користите тастере са стрелицама ← → да контролишете појединачне звучнике, микрофоне, итд. и користите тастере са стрелицама ↑ ↓ да повећате/смањите јачину звука. |
alsamixer |
Подесите штампач, ЦУПС
Штампач се додаје под <стронг>Системске алатке → Штампачи → + Додај штампач / System Tools → Printers → + Add a printer. Већина штампача повезаних директно на рачунар или ЛАН се аутоматски препознаје и конфигурише. Више савета на https://wiki.ubuntuusers.de/Drucker/.
Поред тога, за високе захтеве, постоји Cups (Common Unix Printing System), професионално решење за штампање на Линук системима. Могу се користити бројни штампачи, управљати услугама штампања и делити их на мрежи преко ЦУПС-а. ЦУПС има интегрисани веб сервер. Ово се може користити за подешавање и управљање штампачима. Отворите у веб прегледачу: http://localhost:631
. Само корисник labdoo/лабдоо је овлашћен да то уради. Ако је штампач повезан локално са рачунаром,, може се делити са другим рачунарима на мрежи.
Функција помоћи Ф1
Притиском на тастер F1 или Помоћ у менију већина програма ће приказати упутства за овај програм.
Ресетовање корисника ученика
Ученик треба да се пријави као гост или као корисник студент, ако је могуће никада као корисник лабдоо (резервисано за наставнике, супервизоре, итд.). Чак и тада, понекад се може десити да ученик случајно избрише меније или иконе. Иако се све ово може обновити, понекад постоји недостатак локалног знања о томе како то учинити. Због тога постоји скрипта restore_user_student.sh на радној површини корисника лабдоо (двоструки клик покреће скрипту, покреће се у терминалу).
Али будите опрезни: ова скрипта ресетује све(!) у стање испоруке, тј. сви фајлови итд. креирани од тада ће такође бити избрисани. Стога, обавезно унапред направите резервну копију података о ученицима! Понекад има смисла потпуно ресетовати податке, на пример ако проследите рачунар другом кориснику.
Пријавите се као администратор лабдоо
labdoo / лабдоо: је администратор (админ, „супер корисник“)! То значи да <стронг>лабдоо корисник има сва права, нпр. за ажурирања, поновну инсталацију софтвера и садржаја за учење, итд. Али он такође може случајно и без довољно искуства са ИТ и Линуком да промени лаптоп на начин да. то... више не почиње и не може се више користити. А ако је рачунар толико „уништен“, а најближа Лабдоо чворишта/помоћници за нову инсталацију или поправку су далеко, то је прави проблем. Зато се региструјте као лабдоо само ако сте пажљиви и, ако је могуће, већ имате искуства са администрацијом рачунара. У супротном, боље је користити корисника студент, који није администратор, али такође може да користи све програме и има мање права да уништи рачунар.
Лозинка за пријаву је labdooнакон испоруке (до Лубунту 18.04 ЛТС укључујући, до прибл. пролећа 2020.) и од Лубунту 20.04 ЛТС фф (приближно од лета 2020.) labdooadmin. Међутим, треба га променити одмах када школа/пројекат први пут покрене рачунар јер корисник labdoo има администраторска права и само наставници/супервизори и искусни корисници треба да имају приступ као администратори!
Забавите се играјући се и учите са својим пријатељима!
Лабдоо тим.