Dobre nawyki

×

Status message

If you have any questions about this page or if you find any errors, please write a message to the support wall and a Labdoo volunteer will help resolve it. Thank you for helping to improve our wiki pages.
Tags: 

Dobre nawyki


 1. Taguj każdy dootronic przed oddaniem.
  Dawców urządzeń (laptopów, tabletów, itp.) zawsze zachęcamy, aby tagowali swoje urządzenia przed przekazaniem ich następnej osobie lub hubie. Tagując je od początku, dawca będzie mógł otrzymywać automatyczne powiadomienia o ich statusie i lokalizacji, zwiększając przejrzystość i wiarygodność platformy Labdoo.
 2. Oczyść swój dootronic z ewentualnych zabrudzenień
  Urządzenia brudzą się z upływem czasu, a szczególnie niektóre części, takie jak klawiatury i ekrany. Zachęcamy uczestników Labdoo do czyszczenia urządzeń jak tylko mogą. Pomyśl, ja to zostanie docenione przez osoby w szkole docelowego, które otrzymają komputer. Do czyszczenia dootroniców należy użyć lekko mokrej gładkiej szmatki z łagodnym roztworem 50% wody i 50% alkoholu.
 3. Nie zapomnij o zasilaczu
  Czasem jesteśmy tak podekscytowani darowaniem laptopa lub innego urządzenia elektronicznego, że możemy zapomnieć o ważnej części: jego zasilaczu. Bez niego nie możemy wystartować urządzenia i nawet jeśli wiele hubów utrzymuje małe zapasy zasilaczy, jest czasami trudno znaleźć pasującą część. Jeżeli jesteś dawcą, pamiętaj, aby doręczyć również zasilacz.
 4. Zachowaj rozsądną ilość części zmiennych
  Jeśli sam przygotowujesz darowane laptopy do użytku (czy to w domu, w szkole, w pracy lub gdziekolwiek) jest to dobrym nawykiem, utrzymywać dobrze zorganizowaną listę części zmiennych, takich jak dyski twarde, pamięci RAM czy zasilacze. Można je łatwo uzyskać z zepsutych laptopów a mogą one być potrzebne w naprawie przyszłych darowizn.
 5. Poproś krewnych i przyjaciół o nieużywane komputery lub ewentualny transport w ramach podróży (dootrip)
  Setki milionów ludzi na całym świecie posiadają nieużywane laptopy i tablety w domu, a jeśli mieszkasz w bogatszych regionach świata, to bardzo prawdopodobnie przyjaciel lub krewny ma jeden lub parę takich urządzeń. Na spotkaniach towarzyskich warto naleźć czas i możliwość, aby opowiedzieć ludziom o Labdoo i zapytać o nieużywane urządzenia. Małe działalności jak te, naprawdę mogą wpłynąć na dostarczenie do edukacji do dzieci na całym świecie.
 6. Używaj karteczek samoprzylepnych by oznaczyć urządzenia labdoo, gdy masz ich sporą liczbę
  Choć platforma Labdoo udostępniania online wszystkie narzędzia, którymi zarządzasz swój intwentarz dootronic'ów, jeśli chodzi o materialny transport z miejsca na miejsce to bardzo przydatne są karteczki samoprzylepne lub jakiś inny rodzaj notatek dołączonych do każdego urządzenia. Notatki takie wskażą szybko status lub projekt docelowy, jeśli taki jest już przydzielony. Pamiętaj, że zawsze możesz zeskanować kod QR urządzenia, aby zobaczyć online pełny opis jego statusu.
 7. Zabawa się nie kończy, kiedy dootronic osiągnie stan S4. Utylizuj!
  Nie da się przecenić znaczenia prawidłowego recyklingu urządzeń, które już nie działają. Jest naprawdę kluczowym elementem w obiegu Labdoo, ponieważ urządzenia, które nie są odpowiednio utylizowane potencjalnie kończą na składowiskach śmieci zanieczyszczających naszą planetę. Przeczytaj na przykład ten artykuł.
  Bardzo ważne jest również, aby przekazać zepsute urządzenia do ośrodka recyklingowego, który wykona profesjonalną utylizację. Spora liczba zakładów recyklingowych nie wykonuje prawdziwego recyklingu, sprzedając urządzenia do biedniejszych regionów świata, gdzie profesjonalna utylizacja nie jest możliwa i praktykowana.
 8. Uratuj z urządzenia ile się da.
  Jest mile i przyjemnie zapraszać ludzi na zabawę, ale kto posprząta, kiedy zabawa się skończy? Pomyśl nie tylko jak udostępnić urządzenia edukacyjne szkołom w potrzebie, ale także co z nimi zrobić, gdy się zepsują. Jeśli podróżujesz, sprawdź, czy w pobliżu znajduje się szkoła z laptopami Labdoo. Jeśli tak, rozważ odwiedziny szkoły i zaoferuj pomoc w ratunku uszkodzonego urządzenia. Odbierz uszkodzone urządzenie i wróć z nim tam, gdzie znajduje się odpowiedni ośrodek recyklingu. W ten sposób uczynisz wielki wkład w ramach współpracy z siecią, która nie tylko udostępnia komputery dla potrzebujących szkół, ale także pomaga w globalnej eliminacji odpadów elektronicznych ratując zepsute urządzenia.
  Aby dowiedzieć się, czy w pobliżu twojego celu znajduje się szkoła labdoo, sprawdź Dashboard Edoovillage, gdzie znajdziesz przeszukiwalną listę wszystkich szkół Labdoo całym świecie. Klikając na stronę szkoły, można sprawdzić, czy posiadają zepsute urządzenia.
 9. Podziel się doświadczeniami i otwarcie zadawaj pytania za pomocą różnych forów internetowych.
  Jeśli nauczysz się czegoś nowego, podzielić się tym, jest bowiem duża szansa, że ​​inni bedą mogli skorzystać z twoich doświadczeń. Budowa bazy wiedzy online jest kluczem do zapewnienia rozsądnego i zrównoważonego rozwoju projektu. Istnieje wiele sposobów jak dzielić się na Labdoo, takich jak pisanie artykułu w forum grupy lub udostępnianie go bezpośrednio na publicznym forum. Z drugiej strony, jeśli masz pytanie, postaw je otwartym forum grupowym - szanse są niemałe, że ktoś zna odpowiedź na twoje pytanie i odpowie Tobie. Ponadto twoje pytanie pomoże również w budowaniu globalnej bazy wiedzy.
 10. Rób zdjęcia.
  Zdjęcia są ważne, przynajmniej na trzy sposoby: po pierwsze, pomagają zwiększyć poziom przejrzystości w systemie Labdoo, pozwalając wszystkim darczyńcom i uczestnikom zobaczyć, jak ich laptopy są używane przez dzieci w szkole. Po drugie, widok szczęśliwej twarzy dziecka przy używaniu własnego laptopa w odległym kraju pomaga zrozumieć wartość łańcucha ludzkiego współpracy, co z kolei tworzy świadomość i dostarcza nowych bodźców do darowania dalszych urządzeń, utrzymując koło w obrocie. Po trzecie, są zabawne! Dlatego należy pamiętać, aby robić zdjęcia w każdej fazie projektu (podczas installacji, w podróży, lub przy dostawie do szkoły docelowego).
 11. Zapytaj o e-maila dawcy.
  Czasami dawcy nie mają czasu lub po prostu nie chcą borykać się z procesem tagowania własnego urządzenia. W takim przypadku możesz zapytać dawcę, jeśli on lub ona nie chce podać swojego e-maila, na który otrzyma automatyczne informacje na temat darowanego urządzenia. W ten sposób mogą oni przynajmniej śledzić status ich urządzenia w drodze do szkoły docelowej, zwiększając przejrzystość, odpowiedzialność i świadomość projektu. Adres ten należy wpisać w polu "dodatkowe powiadomienia e-mail", które znajdziesz w formularzu tagowania.
 12. Zachęcaj do zdobywania komputerów ze znanych i przejrzystych źródeł.
  Najlepszym sposobem, by się upewnić, czy otrzymane urządzenia pochodzą ze źródeł zaufanych jest używanie własnej sieci znajomych, przyjaciół i krewnych. Prawie każdy dom i firma w bogatszych regionach świata ma nieużywane laptopy oraz inne urządzenia edukacyjne gromadzące kurz, więc nie trzeba daleko szukać, aby je znaleźć. Trzeba po prostu w najbliższym otoczeniu trochę pogrzebać, aby odkryć i zebrać te skarby.
 13. Sprawdź, czy laptop uruchamia się poprawnie, gdy tylko dostaniesz.
  Jest to bardzo proste do zrobienia. Po odebraniu laptopa, staraj się przyjąć zwyczaj uruchamiania go na szybki test sprawnosci. Ta prosta kontrola pomoże ci od razu podjąć pierwszą decyzję na temat tego, co zrobić z urządzeniem, a także zwiększyć pewność, że ​​urządzenie pochodzi z zaufanego źródła. Ponadto, jeśli dawca jest obok ciebie, masz w stanie uzyskać więcej informacji co do stanu funkcjonowania urządzenia.
 14. Wykrywanie spamu lub fałszywych wiadomości.
  Jak wiesz, Labdoo działa bez konieczności finansowania się. Oznacza to, że wszystkie globalne operacje logistyczne na gromadzenie, installację i przewóz laptopów do szkół odbywają się bez potrzeb finansowych. Takie proste podejście pomaga zidentyfikować potencjalnych spamerów: jeśli otrzymasz e-maila od potencjalnego dawcy z prośbą o wkład pieniędzy, można z całą pewnością stwierdzić, że jest to spam. Prosimy unikać odpowiedzi na wszelkie takiego rodzaju spamy lub zapytania.
  Unikaj także odpowiedzi na pytania mniemanych użytkowników, którzy nie mają konta w systemie Labdoo. Jeśli użytkownik twierdzi, że posiada laptopy dostępne dla danego projektu, powinien także te laptopy tagować lub powinien mieć przyjaciół w obrębie sieci społecznej Labdoo, którzy mogą potwierdzić, czy taka informacja jest uzasadniona. Platforma Labdoo została zaprojektowana, aby być odporna na działania spamerów używając trzech głównych narzędzi: przejrzystości, współpracy i wymiany informacji. Im bardziej otwarcie i przejrzyście nasze działania są zgłaszane na platformy Labdoo, tym łatwiej jest odróżnić działania poważne od spamu. Korzystaj więc z informacji gromadzonych w systemie Labdoo i swoich bliskich przyjaciół, aby zweryfikować uzasadnione prośby.
 15. Zgłaszanie spamu lub fałszywych wiadomości.
  Jeśli otrzymasz spam, zalecamy dwie czynności: (1) zgłoszenie spamu do Google, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w in tym linku, to pomaga w rozwoju technologii antyspamowych (można też zgłosić taką aktywność innym dostawcom usług poczty elektronicznej); (2) przekaz spamu na contact@labdoo.org, aby zespół Labdoo mógł również zbadać taką aktywność.
 16. Od czasu do czasu wyslij tę listę dobrych zwyczajów do swoich znajomych.
  Jeśli jesteś menedżerem hubu wyślij tę listę do twojej lokalnej grupy, to pomoże im pamiętać o dobrych nawykach. Możesz im również wysłać wiadomość dla węzłów regionalnych, która podaje dodatkowe informacje, jak można znaleźć dalsze środki dla Labdoo (laptopy, podróże) pomocne w szerzeniu edukacji na całym świecie.

 Go to all wiki books