FAQ - pytania i odpowiedzi

×

Status message

If you have any questions about this page or if you find any errors, please write a message to the support wall and a Labdoo volunteer will help resolve it. Thank you for helping to improve our wiki pages.
 1. Co znaczy skrót Labdoo?
  Labdoo wywodzi się z "laboratorium edukacji" (ang. "Laboratories for Education"); nazwa wiąże się również z pojęciem "budowania laboratorium edukacjii miejsce po miejscu". To oznacza, że wszystcy mogą mieć znaczenie w edukacji każdego dziecka.
 2. Jaka jest przesłanka projektu Labdoo?
  Labdoo jest projektem wyjątkowym, ponieważ jesteśmy oddolną, współpracującą społecznością wolontariuszy z całego świata, z których każdy uczestniczy na własnym sposób w udostępnieniu dzieciom edukacji. Opieramy się na na prostym pomyśle, że duży projekt może zostać uproszczony poprzez podzielenie go na mniejsze zadania. Nie ma potrzeby by każda osoba była w tym samym miejscu lub aby każda osoba posiadała całą wiedzę jak modyfikować urządzenia i wysłać ją do celu.
  Labdoo jest w stanie dostarczyć logistykę w celu zorganizowania tej szerokiej rzeszy laptopów i wolontariuszy za pośrednictwem sieci społecznościowych i koncepcji takich jak "dootronic", "tagowanie", "dootrip", "hub", "edoovillage" itd.
 3. Co to jest "dootronic"?
  Definicja Dootronic (skrót z Labdoo electronic) to każde urządzenie elektroniczne, które dostarcza edukację. Może to być laptop, tablet, ebook, lub nawet duży smartfon, ponieważ każde z tych urządzeń ma ogromne możliwości prezentacji treści edukacyjnych.
 4. Co to jest "tagowanie"?
  "Tagowanie" lub "oznaczanie" jest częścią mobilizowania laptopów. Kiedy "tagujesz" to po prostu rejestrujesz urządzenie w inwentaryzacji on-line. Podczas rejestracji wprowadzasz jedynie informacje o laptopie (na przykład ilość pamięci, system operacyjny, itp.). Kiedy laptopy są potrzebne, możemy zawiadomić osoby, które tagowały swoje laptopy, aby sprawdzić, czy chcą je przekazać. Tagowanie jest kluczowym elementem w Labdoo ponieważ umożliwia nam przejrzystość i pozwala nam na efektywne organizowanie informacji, redukując koszty projektu praktycznie do zera. Dzięki tym i innych elementom systemu, Labdoo nie wymaga środków finansowych aby się utrzymać. (Zobacz również ten wpis wiki aby uzyskać więcej szczegółów na temat tej koncepcji).
 5. Nie jestem jeszcze gotowy na oddanie mojego laptopa, mam go mimo wszysto tagować?
  Tak! Tagowanie samo w sobie nie oznacza, że musisz oddać kopmputer teraz lub kiedykolwiek. To po prostu czyni ciebie i twoje urządzenie cześcią sieci Labdoo, wyrażając, że kiedy nie będziesz już używać twojego komputera, to masz nadzieję, że jakieś dziecko w potrzebującej szkole może go użyć, aby uzyskać dostęp do edukacji.
 6. W jaki sposób taguje się laptopa?
  • Wejdź na labdoo.org i utwórz konto użytkownika, jeśli go jeszcze nie masz.
  • Po zalogowaniu się na swoim koncie, kliknij zakładkę "Dootronics" a następnie na "Tag", to otworzy formularz do wypełnienia.
  • Podaj tyle informacji o laptopie, ile tylko możesz (większość pól jest opcjonalna, lecz im więcej informacji podasz, tym lepsze decyzje będziemy w stanie dokonać przydzielając laptopa do szkolnego projektu). Kliknij przycisk "Save", otrzymasz 9-cyfrowy numer tagu.
  • Właśnie pomyślnie tagowałeś laptopa!
 7. Jak mogę mieć pewność, że wszystkie dane zostały prawidłowo usunięte z mojego komputera?
  Uczestnicy labdoo na całym świecie (a więc ludzie tacy jak ty), którzy preparują laptopy, kasują wszelkie dane na dysku twardym podczas renowacji komputera. Przed instalacją nowego systemu operacyjnego i bardzo znacznego pakietu oprogramowania edukacyjnego, uruchamiamy proces, ktróry losowo pisze zera i jedynki na dysku twardym. W ten sposób zapewniamy nieodwracalne wykasowanie wszystkich danych.
 8. Jak decyduje się, gdzie laptopy są wysyłane?
  Labdoo dostarcza urządzeń edukacyjnych (dootronics) do setek szkół na całym świecie. Szukamy i jesteśmy poszukiwani przez organizacje projektów edukacyjnych, których cele są zbieżne z celami Labdoo. W ramach sieci Labdoo możesz nawet założyć własne projekty szkół docelowych. Nawiasem mówiąc, nazywamy takie projekty "edoovillages" (wioski labdoo).
 9. Jak wysyła się laptopy do miejsc docelowych?
  Do tego celu używamy "dootrips" (lub też Labdoo trips). Dootrip jest to środek transportu neutralny pod względem emisji CO2, wykorzystywany do przewozu laptopów z jednego miejsca do drugiego. Przykłady takich przewozów to wycieczki turystyczne, wolontariusze organizacji pozarządowych (lekarze i inżynierowie bez granic, pracownicy organizacji humanitarnych, itp.), studenci, pracownicy międzynarodowych korporacji, itd. Poprzez sieć społeczną Labdoo, podróżujące osoby i organizacje mogą zarejestrować swoje podróże i zaofiarować możliwość CO2 neutralnego transportu jednego lub kilku laptopów do potrzebujących szkół. Podejście to nie ma kosztów materialnych, a co ważniejsze, uszanuje nasze środowisko.
 10. Czym jest hub Labdoo?
  Każdy może być uczestnikiem sieci Labdoo wykonując jakąkolwiek działalność dla Labdoo. Gdy paru uczestników współdziała regularnie przeprowadzając wiekszą liczbę zadań, mogą oni założyć tzw. hub. Hub może być rozumiany jako węzeł w sieci, który prowadzi "bardziej zwartą działalność dla Labdoo". Przykłady węzłów to grupa studentów uniwersytetu, którzy spotykają się od czasu do czasu w celu przeprowadzenia działań, takich jak zbieranie i instalację nieużywanych laptopów, organizację podróży, recykling techniki, itp. Hubs mogą być również realizowane przez szkoły średnie, firmy, wspólnoty sąsiedzkie, w domu lub w dowolnym rodzaju zorganizowanej społeczności.
 11. Co robi się z laptopami, gdy są one przekazane do hub'u Labdoo?
  Podarowane laptopy sprawdzamy, aby stwierdzić czy są nadal w stanie używalności lub nadają się do recyklingu. Jeśli są nadal używalne, tagujemy je w razie potrzeby, a następnie preparujemy. Taka preparacja obejmuje kasowanie dysku i instalację Edubuntu, prostego, lecz potężnego system operacyjnego Linux, który jest dostępny w praktycznie wszystkich językach, razem z wieloma programami edukacyjnymi.
 12. Co robi się z podarowanymi laptopami, które są zepsute?
  Krótka odpowiedź: przekazujemy je do recyklingu. Długa odpowiedź: szukamy partnerów z zakładem recyklingowym, który zagwarantuje, że zepsuty laptop bedzie bezpiecznie utylizowany. Odpady elektronicze to ogromny problem, a jednym z celów Labdoo to pomoc w skutecznym rozwiązaniu tego problemu, przy pomocy zakładów recyklingowych.
 13. Co robi się z laptopami, które zepsują się podczas użytku w miejscu docelowym?
  Kiedy laptop zostaje uszkodzony podczas normalnego użytku można to zgłosić używając głównej strony labdoo.org. Stamtąd możemy poinformować wolontariuszy lub grupy, które działają lub są przejeżdżają przez obszar, gdzie znajduje się laptop i które doprowadzą go do odpowiedniego zakładu utylizacji odpadów.
 14. Chcę podarować mojego laptopa, gdzie mogę to zrobić?
  Masz kilka opcji. Jeśli Ty lub ktoś znajomy pdróżuje do miejsca w pobliżu szkoły docelowej, można wziąć pod uwagę osobiste dostarczenie laptopa. W innym razie można również oddać laptopa w najbliższym hubie Labdoo. Członkowie hubu zadbają o wyszukanie podróży, aby dostarczyć laptopa do szkoły docelowej.
 15. Co robicie dla projektów, które nie mają dostępu do internetu?
  Wszystkie wysyłane laptopy otrzymują kopię Edubuntu, wraz z oprogramowaniem edukacyjnym opartym na systemie operacyjny Ubuntu Linux. To oprogramowanie obejmuje gry edukacyjne, naukę pisania bezwzrokowego i wprowadzenie do technologii. Oprócz Edubuntu, udostępniamy również uproszczoną wersję Wikipedii na płytach kompaktowych i wiele więcej programów edukacyjnych i książek elektronicznych, których można używać bez konieczności dostępu do internetu.
 16. Czy mogę pomóc nawet jeśli nie wiem zbyt wiele o komputerach?
  Tak! W rzeczywistości, wiedza na temat komputerów jest tylko niewielką częścią projektu Labdoo. Więc dołącz do misji Labdoo poprzez rejestrację i/lub kontakt z nami pod adresem contact@labdoo.org.
 17. Jak mogę otrzymać najnowsze informacje o Labdoo?
  Wchodząc na stronę http://www.labdoo.org można znaleźć aktualne informacje. Ponadto, oznaczając swój laptop, otrzymując identyfikator Labdoo oraz podając swój adres mailowy, będziesz otrzymywał automatyczne powiadomienia o statusach podarowanych własnych laptopów i zdjęcia z podróży do szkoły docelowej.
 18. Nie znalazlem tu opowiedzi na moje pytanie.
  Labdoo posiada bogaty systemem Wiki, gdzie powinieneś być w stanie znaleźć odpowiedzi na większość pytań. Wiki znajduje się za tym linkiem.
  Jeśli to nie wystarczy, możesz również przejść na stronę grup Labdoo i jest bezpośrednio zadać pytanie w dowolnym grupowym forum. Ktoś z labdoo Labdoo powinien być w stanie udzielić odpowiedzi.
  Możesz również bezpośrednio wysłać maila ze swoimi pytaniami i uwagami, pisząc na contact@labdoo.org, zespół Labdoo dokłada wszelkich starań, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania.

 Go to all wiki books