Kako da pokrenem računalo?

×

Mensaje de estado

If you have any questions about this page or if you find any errors, please write a message to the support wall and a Labdoo volunteer will help resolve it. Thank you for helping to improve our wiki pages.

Stvoreni korisnici, korisnički koncept

Ubuntu je unaprijed instaliran na Labdoo računalu (izdanje pod nazivom xx.04 LTS, xx = 2020, 2022, itd.) i obično su postavljena 3 korisnika:

student: je standardni korisnik za sve korisnike/studente. Korisnik „student“ nije administrator, tj. Ne može tako brzo slučajno uništiti sustav. Lozinka je labdoo (svaka škola/projekt može sama odlučiti hoće li ovu lozinku promijeniti)

guest: ne treba lozinku; Svi vaši unosi i promjene bit će automatski izbrisani nakon što se odjavite.

labdoo: ovaj korisnik je administrator (“super-korisnik”). Bez dobrog informatičkog znanja, može slučajno uništiti sustav! Stoga samo učitelji i iskusni korisnici trebaju znati lozinku korisnika labdoo. Lozinka za administratora je labdooadmin.

Znakovi lozinke trebaju biti vidljivi na tipkovnici računala (latinična slova). Kod lozinki sastavljenih od nelatiničnih slova postoji rizik da se s njima nećete moći prijaviti.

Važno: Raspored tipkovnice može se promijeniti ručno u trenutku prijave (pogledajte dolje). Sistemske postavke za raspored tipkovnice mogu se promijeniti putem sistemske datoteke /etc/default/keyboard. Labdoo preporučuje pohranjivanje rasporeda tipkovnice isporučenog računala u ovu sistemsku datoteku (WYSIWYG).

Registracija (prijava),
Odabir korisnika
Login Screen
Auswahl User
Preklopni prekidač
Radna površina

Preklopni prekidač
Jezik korisnika
(nakon prijave)

Preklopni prekidač
Raspored tipkovnice

Postavke za
Slabovidne
(neobavezno)


Važno: raspored tipkovnice prilikom prijave određuje se jednom tijekom instalacije (L)Ubuntu. Ako koristite Slike za kloniranje, ovo je njemačka tipkovnica (DE). Inače tipkovnica na koju ste instalirali (L)Ubuntu. Za promjenu rasporeda tipkovnice prilikom prijave, nakon prijave, otvorite terminal (istovremeno pritisnite Ctrl/CTL + Alt + T) i upišite sudo nano /etc/default/keyboard (pritisnite Enter), zatim ga promijenite u tipkovnički prečac po vašem izboru (EN za engleski, FR za francuski, ES za španjolski itd.), ako je potrebno, umetnite rasporede specifične za zemlju između navodnika u sljedećem retku (npr. CH za Švicarsku), zatim spremite (Ctrl/ CTL + Alt + O (Enter), Ctrl/ CTL + Alt + X). Ovo NEĆE promijeniti raspored tipkovnice nakon prijave. To se radi putem postavki ili simbola tipkovnice na gornjoj traci (MATE) ili na donjem popisu (LXDE).

Stolna računala MATE ili LXDE

Na Labdoo računalima postoje 2 predinstalirana desktopa - MATE i LXDE.

 MATE Desktop je preporučena radna površina, ali također ima veće hardverske zahtjeve od LXDE-a. Ako je potrebno, možete se prebaciti na LXDE ako nije dovoljno brz.
 LXDE ima manje hardverske zahtjeve i stoga radi brzo čak i na starijim računalima.

Računalo pamti koju je radnu površinu korisnik zadnji koristio. Ako želite promijeniti radnu površinu (sučelje), to morate učiniti prilikom prijave.

Za promjenu lozinke → Idite na postavke sustava → korisnički računi → otključaj →
Lozinka “labdoo” → kliknite na lozinku, promijenite je, kliknite na labdoo Korisnik → odaberite Standard ←→ Administrator, ovisno o tome koja su prava potrebna.

Pokretanje programa

Najbolje je pokrenuti neki od programa za učenje/igru. Ima ih zabavnih, a od njih treba učiti. Ovako počinjete:

Za LXDE kliknite na ikonu Lubuntu u donjem lijevom kutu, za MATE u gornjem lijevom → “Education” ili “game” → kliknite na program

U mapi “/Public” pronaći ćete korisne priručnike, sadržaj za učenje bez licence (OER), izvanmrežne wikije, e-knjige itd.

Na radnoj površini pronaći ćete mapu „Videos“. Kliknite tamo i pronaći ćete videozapise koji vam objašnjavaju prijenosno računalo Labdoo.

Jezik, regionalni formati i postavke tipkovnice

Ponekad želite ponovno instalirati ili promijeniti jedan ili više jezika.

Pritisnite Postavke → Jezična podrška. Ako se pojavi poruka „Jezična podrška nije potpuno instalirana“, potvrdite s Da/Da i instalirajte (potrebna je internetska veza).

U sljedećem prozoru kliknite Instaliraj/Ukloni jezike → odaberite jezik€ koji vam je potreban → Primijeni → Primijeni za cijeli sustav.

Novi jezici se pojavljuju na popisu: Ubuntu koristi jezike od vrha prema dolje, tj. Ako riječ na prvom jeziku nije prevedena, drugi jezik dolazi sljedeći, itd. Do engleskog.

Pronađite novi jezik, kliknite na njega, držite lijevu tipku miša i povucite ga na gornju poziciju, tamo otpustite tipku miša → kliknite na Primijeni za cijeli sustav. Novi jezik se pojavljuje nakon odjave ili ponovnog pokretanja.

Regionalni formati

Također možete postaviti regionalne formate za brojeve, valutu, datum itd. Da biste to učinili, kliknite na karticu „Regionalni formati“ i kliknite na zemlju po vašem izboru na popisu → Primijeni za cijeli sustav.

Postavke tipkovnice

Kliknite desnom tipkom miša na programskoj traci na simbol „DE“ (ili US itd.) ili na simbol zastavice → Rukovatelj rasporedom tipkovnice Postavke (raspored tipkovnice) → Uklonite kvačicu „Zadrži raspored sustava“ ako je još postavljena →

+Dodaj → Dodaj novi raspored tipkovnice
-Ukloni → Uklonite raspored tipkovnice
↑gore → Pomakni unos tipkovnice gore
↓dolje → Pomakni unos tipkovnice prema dolje

Moguće je odabrati najviše 4 rasporeda tipkovnice.

Priručnici, video lekcije

Priručnici, video vodiči, izvanmrežni wikiji i još mnogo toga. Više se nalazi u mapi /home/labdoo/Public/. Ikona „videozapisi“ na radnoj površini vodi vas izravno u mapu s video vodičima. Video se može pogledati u Firefoxu ili playeru (ako je potrebno, zumiranje +/-).

Instalirajte Codecs-a za multimediju, filmove i DVD

Na radnoj površini pronaći ćete skriptu installscript-codecs.sh. Pokrenite ovu skriptu samo ako ste sigurni da to dopuštaju zakoni i propisi u zemlji u kojoj koristite računalo. Zaštita patenta i autorskih prava funkcionira različito ovisno o zemlji. Molimo potražite pravni savjet ako niste sigurni vrijede li zakonska ograničenja za medijske formate (kodeke) u vašoj zemlji.

Međutim, bez pokretanja ove skripte nećete moći vidjeti određene multimedijske podatke, video zapise ili DVD-ove. Ova skripta instalira dodatni softver i kodeke za multimedijske aplikacije. Pokrenite ovu skriptu samo ako su ispunjeni pravni zahtjevi za nju. Računalo mora biti spojeno na internet. Alternativno, također možete kupiti komercijalni multimedijski softver, kao što je ONEPLAY DVD Player
(https://wiki.ubuntuusers.de/ONEPLAY_DVD_Player/)
Ili LinDVD (https://wiki.ubuntuusers.de/LinDVD/).
Dodatne informacije o ovoj temi dostupne su na
https://wiki.ubuntuusers.de/Codecs/.

Programi za slijepe i slabovidne korisnike

Na radnoj površini nalazi se ikona povećala (Lupe) Klikom na nju otvara se povećalo koje se može pomicati mišem. Na ploči se također pojavljuje ikona za povećalo. Desnim klikom na njega otvaraju se brojne mogućnosti postavki.

Ostali programi za korisnike s invaliditetom su:

Primjena Opis pakiramo se Snimka zaslona
Orca Alat za čitanje zaslona, ​​čitač zaslona, ​​za uključivanje ili isključivanje Orce pritisnite tipke Alt + Super/Windows + o u isto vrijeme. Za konfiguraciju, otvorite terminal (kao korisnik labdoo, pritisnite tipke Ctl/Ctrl + Alt + t u isto vrijeme), zatim upišite orca -s i (Enter). Orca
pico2wave Alat za čitanje datoteka, više na https://wiki.ubuntuusers.de/Sprachnachrichten/ ; Da biste uključili ili isključili pico2wave, istovremeno pritisnite tipke Alt + Super/Windows + p. Označite tekst, zatim pritisnite gore navedenu kombinaciju tipki, tekst će biti pročitan. Označeni tekst ne smije biti predugačak, inače će prekinuti s porukom o pogrešci. pico2wave


Daljnji programi bez prepreka i posebno rješenje za slijepe osobe na USB sticku opisani su ovdje https://www.labdoo.org/de/content/programme-f%C3%BCr-behinderte-anwender-sperrfrei.

Podešavanje glasnoće einstellen

Na ploči se nalazi ikona za kontrolu glasnoće. Kada kliknete na njega, otvara se mali prozor (Mute = prebacivanje na mute; kontrola za glasnije/tiše). No postoji mnogo više opcija postavki koje se mogu postići pomoću drugog programa:

Primjena Opis pakiramo se Snimka zaslona
alsamixer Program alsamixer je alat za pristup svim opcijama postavki dostupnim za zvučnu karticu. Često su deaktivirani ili isključeni samo kanali kojima se ne može izravno pristupiti s mikserima X sučelja. Zu Alsamixer možete brzo pronaći i aktivirati problematični kontroler. Otvorite terminal (istovremeno pritisnite Ctl/Ctrl + Alt + t), upišite alsamixer i pritisnite (Enter). Pomoću tipki sa strelicama ← → upravljajte pojedinačnim zvučnicima, mikrofonima itd., a tipkama sa strelicama ↑ ↓ povećajte/smanjite glasnoću. alsamixer

Postavite pisač, CUPS
Pisač je dodan pod System Tools → Printers → + Add a printer. Većina pisača spojenih izravno na računalo ili LAN automatski se prepoznaju i konfiguriraju. Više savjeta na https://wiki.ubuntuusers.de/Drucker/.

Osim toga, ako su zahtjevi visoki, tu je Cups (Common Unix Printing System), profesionalno rješenje za ispis na Linux sustavima. Mogu se koristiti brojni pisači, upravljati uslugama ispisa i dijeliti ih na mreži putem CUPS-a. CUPS ima integrirani web poslužitelj. Ovo se može koristiti za postavljanje i upravljanje pisačima. Posjetite u web pregledniku: http://localhost:631. Za to je ovlašten samo korisnik labdoo. Ako je pisač povezan lokalno s računalom,

Funkcija pomoći F1
Pritiskom na tipku F1 ili Pomoć u izborniku, većina programa će prikazati upute za ovaj program.

Resetiranje korisnika Student
Učenik se treba prijaviti kao gost ili kao korisnik student, a po mogućnosti nikako kao korisnik labdoo (rezervirano za nastavnike, mentore i sl.). Čak i tada se ponekad može dogoditi da učenik slučajno izbriše izbornike ili ikone. Iako se sve to može obnoviti, ponekad nedostaje lokalno znanje o tome kako to učiniti. Stoga se na radnoj površini korisnika labdoo nalazi skripta restore_user_student.sh (dupli klik pokreće skriptu, pokreni u terminalu). Ali budite oprezni: ova skripta vraća sve (!) u stanje isporuke, tj. Sve datoteke itd. Stvorene od tada također će biti izbrisane. Stoga svakako prethodno napravite sigurnosnu kopiju podataka o studentima! Ponekad ima smisla potpuno resetirati podatke, na primjer ako računalo predate drugom korisniku.


Prijavite se kao administrator labdoo
labdoo: je administrator (admin, “super korisnik”)! To znači da korisnik labdoo ima sva prava, npr. Za ažuriranja, ponovnu instalaciju softvera i sadržaja za učenje, itd. Ali također može slučajno i bez dovoljno iskustva s IT-om i Linuxom promijeniti prijenosno računalo tako da se više ne pokreće i ne koristi. Biti. A ako je računalo tako „uništeno“ i najbliža labdoo čvorišta/pomagači za novu instalaciju ili popravak su daleko, to je pravi problem. Stoga se registrirajte kao labdoo samo ako ste pažljivi i, ako je moguće, imate iskustva s računalnom administracijom. Inače, bolje je koristiti korisnika student, koji nije administrator, ali također može koristiti sve programe i ima manje prava uništavanja računala.

Lozinka za prijavu je labdoo nakon isporuke (do Ubuntu 18.04 LTS uključivo, do otprilike proljeća 2020.) i od Ubuntu 20.04 LTS i dalje (otprilike od ljeta 2020.) labdooadmin. Međutim, treba ga promijeniti odmah kada škola/projekt prvi put pokrene računalo jer korisnik labdoo ima administratorska prava i samo nastavnici/supervizori i iskusni korisnici trebaju imati pristup kao administratori!

Zabavite se igrajući se i učeći sa svojim prijateljima!

Labdoo tim.


Continue reading to the next page:
Softver za učenje


Go back to read the previous page:
Zašto Linux? A šta je sa Windowsom?