LABDOO jest humanitarną siecią społecznościową łączącą ludzi na całym świecie, którzy pragną, aby nasza planeta była lepszym miejscem, umożliwiając wszytkim ludziom w regionach słabo rozwiniętych (zarówno w krajach rozwijających się jak i rozwiniętych) lepszą edukację. Celem naszej sieci społecznej jest wysyłanie nieużywanych laptopów, książek elektronicznych, tabletów, komputerów i dowolnych urządzeń elektronicznych, które mogą być wyposażone w programy edukacyjne, do potrzebujących szkół na całym świecie polegając na globalnej dobrowolnej współpracy i unikając wszelkich kosztów materialnych lub dla środowiska.
W sieci Labdoo nazywamy takie nieużywane elektroniczne urządzenia dootronics, z angielskiego "Labdoo" i "electronics". Tak więc Dootronic może to zatem być laptop, tablet, e-book lub obojętnie jakie urządzenie elektroniczne, na którym można zainstalować programy edukacyjne i króre da się transportować do potrzebujących szkół.
Na świecie wycofuje się co roku z użytku setki milionów komputerów, które znajdują się nadal w doskonałym stanie. Przez prostą preparację i wyposażenie w programy edukacyjne, mogą stać się bardzo potężnym narzędziem do wolnej edukacji na całym świecie.
Jak jest to możliwe, aby zbierać nieużywane urządzenia edukacyjnych na całym świecie i wysyłać je tam, gdzie są potrzebne, bez uszczerbku dla naszego środowiska? Mianowicie poprzez połączenie dwóch podstawowych elementów: (1) dzielenie technologii/informacji i (2) masowną globalną współpracę dobrej woli. Aby osiągnąć rozsądny rozwój naszej organizacji oraz zapobiec wyrządzaniu szkody naszej ziemi, polegamy na oddolnej inicjatywie społecznościowej. To pozwala Labdoo czerpać z obfitych zródeł, takich jak niewykorzystane laptopy, podróże, wiedzę, dobrą wolę, itd. Labdoo i nasze podejście do udostępniania edukacji na całym świecie zostały honorowane przez UNESCO za "promowanie wartościowego i trwałego wkładu w rozwój nauki i edukacji w innych krajach".
Jak działa Labdoo i jak mogę mieć udział w szerzeniu edukacji? Dzięki pięciu prostym krokom:
-
KROK 1. Taguj (oznacz) niewykorzystane komputery. Masz nieużywany laptop lub urządzenie, które może być użyte do edukacji? Masz może przyjaciela, krewnego albo znasz organizację lub firmę, która takie urządzenia posiada? Pierwszym krokiem jest tagowanie zebranych urządzenień, aby mogły być skutecznie zorganizowane w globalnym inwentarzu. Aby tagować dowolne urządzenie, musisz zalogować się do swojego konta na stronie Labdoo (utwórz najpierw własne konto, jeśli tego jeszcze nie uczyniłeś) a następnie kliknij na opcję "Dootronics" w menu znajdującym się w górnej części strony i wybierz opcję "Tag". Na tym etapie, dootronic oznaczany jest stanem S0 (tagowany) lub S1 (podarowany).
-
KROK 2. Preparuj swój komputer. Po oznaczeniu, komputer musi być wykasowany i wyposażony w programy edukacyjne. Masz dwie możliwości: (1) możesz wykonać ten proces na własną rękę, wykonując czynności opisane w instrukcji instalacji; (2) alternatywnie, możesz poszukać najbliższej grupy Labdoo, do której możesz przynieść komputer aby członkowie Labdoo przeprowadzili instalację za Ciebie. W tym etapie, dootronic oznaczony jest stanem S2 (preparowany) lub S3 (przeznaczony do projektu).
-
KROK 3. Znajdź przewóz (tzw. dootrip). Po installacji komputera, musimy zidentyfikować CO2 neutralną możliwość przewozu, który dostarczy urządzenie do szkoły. Nazywamy ten rodzaj transportu dootrip (z ang. "Labdoo" i "trip"). Tu znów masz dwie opcje: (1) jeśli sam podróżujesz do miejsca niedaleko jednej z potrzebujących szkół, zarejestrój swóją podróż klikając na "Dootrips", a następnie na "Create" w menu znajdującego się na górze strony i sam przywieź komputer do przeznaczonej szkoły; (2) Alternatywnie możesz również przynieść urządzenie do najbliższej grupy Labdoo gdzie inni uczestnicy sieci Labdoo pomogą Ci znaleźć możliwość transportu do przeznaczonej szkoły. W tym etapie, dootronic jest oznaczony stanem T1 (w tranzycie).
-
KROK 4. Śledź urządzenie w jego drodze do celu. Możesz śledzić postęp twojego komputera w jego drodze do przeznaczonej szkoły, wybierając opcję "Dootronic" z menu na górze strony, a następnie pod-opcję "My dootronics" - upewnij się najpierw, czy jesteś zalogowany w swoim koncie. Kliknij na konkretne urządzenie, by zobaczyć takie informacje jak aktualny status, geolokalizację lub docelową szkołę. Pobaw się opcjami, zobaczysz, że możesz śledzić swój komputer na wiele różnych sposobów, i w ten sposób przyczynić się do wypełnienia jego misji. Możesz dołączyć zdjęcia, połączyć dootronic'a z dootrip'em, przeglądać przeszłe zapisy i aktualizować status urządzenia. W tym etapie, dootronic oznaczony stanem S4 (dostarczony).
-
KROK 5. Utylizuj zepsute komputery. Ostatecznym celem wszystkich urządzeń jest centrum recyklingu, w ten sposób chronimy środowisko i eliminujemy odpady elektroniczne. Jeśli zaobserwujesz, że urządzenie przestało działać, zmień jego status i poprosić o Labdoo o przewóz, aby ocalić i prawidłowo utylizować urządzenie. W tym etapie, dootronic oznaczony jest stanem S5 (zepsuty) lub S6 (utylizowany).
Wszystkie powyższe kroki kierują się w postępem urządzenia w jego podróży do przeznaczonej szkoły, przybierając po kolei stany S0, S1, S2, S3, T1, S4, S5 i S6, jak widać na poniższym schemacie.
Kroki w transporcie komputera do potrzebujących szkoły.
|
|
Jako sieć społeczna, Labdoo pozwala ci zrobić dużo więcej niż tylko powyższe podstawowe kroki. Możesz między innymi dołączyć się do grup z wspólnym zainteresowaniem, podzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniem, pomóc w powiększeniu globalnej bazy wiedzy, zadawać pytania w różnych forach, wgrywać zdjęcia na fora lub na projekty (zdjęcia zwiększają przejrzystość platformy jak i poziom świadomości), tworzyć własne zadania i zarządzać nimi za pomocą kalendarza albo angażować się w czat z innymi uczestnikami sieci Labdoo. Możesz nawet stworzyć swój własny hub (grupę) Labdoo aby pomóc w pozyskaniu urządzeń edukacyjnych w Twojej okolicy. Sprawdź wpis wiki "rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc w szerzeniu edukacji", aby uzyskać szybkie podsumowanie wszystkich możliwości.
Oto kilka krótkich wskazówek końcowych:
-
Aby dołączyć do dowolnej grupy, wybierz opcję "Teams" menu na górze strony.
-
Wiki jest naszą główną bazą wiedzy, gdzie znajduje się większość dokumentów, podręczników i innych materiałów. Uzyskasz do nich dostęp, klikając w menu na opcję "Wiki".
-
Podręcznik wiki "Sieć społeczna Labdoo - jak to działa" opisuje bardziej szczegółowo jak działa platforma współpracy.
-
W "Labdoo Toolkit" znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci podjąć dalsze kroki, takie jak inicjowanie własnych kampanii dla Labdoo podnoszących lokalną świadomość o platformie.
-
W przypadku jakichkolwiek pytań, nie wahaj się umieścić ich na jednym z grupowych forów.
Witamy w projekcie Labdoo i powodzenia w tagowaniu!
The Labdoo Team.
|