Овај вики је машински преведен. Помозите нам да лекторирамо српске странице. Пошаљите исправке на contact-D@labdoo.орг. Хвала вам.
SR (Beta)
Short link / Кратка веза https://tinyurl.com/labdoo-wiki-sr
Лабдоо.орг организује бесплатне ИТ донације у земљи и иностранству за школе, сиротишта, пројекте за децу, младе и интеграцију, школовање код куће и још много тога. више. На овој вики можете сазнати више о:
Овај вики је машински преведен. Помозите нам да лекторирамо српске странице. Пошаљите исправке на contact-D@labdoo.орг. Хвала вам.
SR (Beta)
Short link / Кратка веза https://tinyurl.com/labdoo-wiki-sr
Ако добијете један или више Лабдоо рачунара, немојте инсталирати Виндовс®, већ се држите инсталираног оперативног система (ОС) Линук. Постоји много добрих разлога за ово:
Други оперативни системи не нуде много опција или их нуде само по високим ценама лиценце.
Користите Виндовс под Линуком
Ако се Виндовс програми користе паралелно, постоје две унапред инсталиране опције на Лабдоо рачунарима:
Wine / Вино је бесплатна алатка за компатибилност која омогућава покретање Виндовс апликација (.еке) под Линуком. Са Вине-ом је могуће покренути многе програме који су развијени за Мицрософт Виндовс оперативне системе на Линук-у. Вине се може користити <стронг>без оперативног система Виндовс. Међутим, корисник треба да има потребне лиценце за програме. Више о https://www.winehq.org/, https://wiki.ubuntuusers.de/Wine/ und https://de.wikipedia.org/wiki/Wine. | |
Virtualbox / Виртуалбок је бесплатна, унапред инсталирана алатка компаније Орацле за инсталирање гостујућег оперативног система у покренути Линук систем (хост). Виндовс тада ради као оперативни систем за госте у прозору под Линуком. Али такође ради са многим оперативним системима за госте https://www.virtualbox.org/wiki/Guest_OSes. Наравно, потребне су важеће лиценце за гостујуће оперативне системе (купљени лиценцни кључ)! Више о https://www.virtualbox.org/, https://wiki.ubuntuusers.de/VirtualBox/ и https://de.wikipedia.org/wiki/VirtualBox или https://wiki.ubuntuusers.de/VirtualBox/. Најмање 4 ГБ РАМ-а и и-ЦПУ имају смисла. |
Виндовс® је регистровани заштитни знак корпорације Мицрософт у Сједињеним Државама и/или другим земљама.
ВиртуалБок® је регистровани заштитни знак компаније Орацле Цорпоратион у Сједињеним Државама и/или другим земљама.
Овај вики је машински преведен. Помозите нам да лекторирамо српске странице. Пошаљите исправке на contact-D@labdoo.орг. Хвала вам.
Креирани корисници, кориснички концепт
Убунту је унапред инсталиран на Лабдоо рачунару (издање под називом кк.04 ЛТС, кк = 20<стронг>20, 20<стронг>22 итд.) и обично су подешена 3 корисника:
student / студент Универзитета: је стандардни корисник за све кориснике/ученике. Корисник "студент" није администратор, односно не може случајно тако брзо да уништи систем. Лозинка је <стронг>labdoo (свака школа/пројекат може за себе да одлучи да ли ову лозинку треба променити)
guest / гост: није потребна лозинка; Сви ваши уноси и промене биће аутоматски избрисани након што се одјавите.
labdoo / лабдоо: Овај корисник је администратор („супер-корисник“). Без доброг информатичког знања, може случајно да уништи систем! Дакле, само наставници и искусни корисници треба да знају лозинку корисника лабдоо. Лозинка за администратора је <стронг>labdooadmin.
Знакови лозинке треба да буду видљиви на тастатури рачунара (латиница). Код лозинки направљених од нелатинских слова, постоји ризик да нећете моћи да се пријавите помоћу њих.
Важно: Распоред тастатуре се може променити ручно у тренутку пријављивања (погледајте доле). Системско подешавање за распоред тастатуре може се променити преко системске датотеке /етц/дефаулт/кеибоард. Лабдоо препоручује чување распореда тастатуре испорученог рачунара у овој системској датотеци (ВИСИВИГ).
Регистрација (пријава), Избор корисника |
|
Прекидач Десктоп |
|
Прекидач Језик корисника (након пријављивања) |
|
Прекидач Распоред тастатуре |
|
Подешавања за особе са оштећеним видом (опционо) |
Важно: Распоред тастатуре приликом пријављивања је одређен једном током Убунту (Ubuntu) инсталације. Ако користите слике за клонирање, ово је немачка тастатура (ДЕ). Иначе тастатура на коју сте инсталирали Убунту. Да бисте променили распоред тастатуре приликом пријављивања, након пријављивања отворите терминал (притисните Strg/CTL + Alt + T истовремено) и откуцајте sudo nano /etc/default/keyboard
(притисните Ентер ), затим у то Промените пречицу на тастатури по свом избору (EN за енглески, FR за француски, ES за шпански, итд.), ако је потребно убаците распореде специфичне за земљу у следећи ред између наводника (нпр. ЦХ за Швајцарску) , а затим сачувајте (Strg/CTL + Alt + O (Enter), Strg/CTL + Alt + X). Ово НЕЋЕ променити распоред тастатуре након пријављивања. Ово се ради преко Подешавања или симбола тастатуре на горњој траци (МАТЕ) или на доњој листи (ЛКСДЕ).
Десктоп MATE
МАТЕ Десктопс је унапред инсталиран на Лабдоо рачунарима
Der Десктоп MATE је препоручена радна површина. |
Да промените лозинку → Идите на системске поставке / system settings → кориснички налози / user accounts → откључати / unlock →
Лозинка „labdoo“ → кликните на лозинку, промените је, кликните на лабдоо Усер / labdoo User → изаберите Стандард ←→ Администратор, у зависности од тога која су права потребна.
Покретање програма
Најбоље је да покренете неки од програма учења/игре. Има смешних и од којих треба учити. Овако почињете:
Кликните на МАТЕ у горњем левом углу → „Образовање“ или „игра“ → кликните на програм
У фасцикли „/Публиц“ наћи ћете корисне приручнике, садржај за учење без лиценце (ОЕР), ванмрежне викије, е-књиге итд.
На радној површини ћете пронаћи фасциклу „Видеос“. Кликните тамо и наћи ћете видео записе који вам објашњавају Лабдоо лаптоп.
Језик, регионални формати и подешавања тастатуре
Понекад желите да поново инсталирате или промените један или више језика.
Кликните на Преференцес → Лангуаге Суппорт. Ако се појави порука „Подршка за језик није у потпуности инсталирана“, потврдите са Да/Да и инсталирајте (потребна је интернет веза).
У следећем прозору кликните на Инсталирај/уклони језике → изаберите језик(е) који су вам потребни → Примени → Примени на целом систему.
Нови језик(и) се појављују на листи: Убунту користи језике од врха до дна, тј. ако реч на првом језику није преведена, следи језик 2, итд. до енглеског.
Пронађите нови језик, кликните на њега, држите леви тастер миша и превуците га на горњу позицију, отпустите дугме миша тамо → кликните на Примени на целом систему. Нови језик се појављује након одјаве или поновног покретања.
Регионални формати
Такође можете подесити регионалне формате за бројеве, валуту, датум итд. Да бисте то урадили, кликните на картицу „Регионални формати“ и кликните на земљу по свом избору на листи → Примени широм система.
Подешавања тастатуре
Кликните десним тастером миша у траци задатака на симбол „ДЕ“ (или САД итд.) или на симбол заставице → Подешавања руковања распоредом тастатуре (изглед тастатуре) → Уклоните квачицу „Задржи распоред система / Keep system layout“ ако је још увек подешен →
+Add → Додавање новог распореда тастатуре
-Remove → Уклоните распоред тастатуре
↑up → Померите унос са тастатуре нагоре
↓down → Tastatureintrag nach unten verschieben
Могу се изабрати највише 4 распореда тастатуре.
Приручници, видео туторијали
Приручници, видео упутства, офлајн викији и још много тога. више се налази у фасцикли /home/labdoo/Public/. Икона „видео записи“ на радној површини води вас директно у фасциклу са видео упутствима. Видео се може погледати у Фирефок-у или плејеру (ако је потребно, увећај приказ +/-).
Инсталирајте кодеке за мултимедију, филмове и ДВД
На радној површини ћете пронаћи скрипту installscript-codecs.sh
. Покрените ову скрипту само ако сте сигурни да то дозвољавају закони и прописи у земљи у којој користите рачунар. Заштита патената и ауторских права функционише различито у зависности од земље. Потражите правни савет ако нисте сигурни да ли у вашој земљи важе законска ограничења медијских формата (кодека).
Међутим, без покретања ове скрипте нећете моћи да видите одређене мултимедијалне податке, видео записе или ДВД-ове. Ова скрипта инсталира додатни софтвер и кодеке за мултимедијалне апликације. Покрените ову скрипту само ако су испуњени законски услови за њу. Рачунар мора бити повезан на Интернет Алтернативно, можете купити и комерцијални мултимедијални софтвер, нпр. ОНЕПЛАИ ДВД Плаиер (https://wiki.ubuntuusers.de/ONEPLAY_DVD_Player/) или ЛинДВД (https://wiki.ubuntuusers.de/LinDVD/)/). ЛинДВД/).
Додатне информације о овој теми доступне су на https://wiki.ubuntuusers.de/Codecs/.
Програми за слепе или слабовиде кориснике
На радној површини налази се икона Magnifier (Лупа), кликом на њу отвара се лупа која се може померати мишем. Икона за лупу се такође појављује на панелу. Десним кликом на њега отварају се бројне опције подешавања.
Andere Programme für behinderte Anwender sind:
апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Orca | Алат за читање екрана, читач екрана, истовремено притисните дугмад да бисте укључили или искључили Орца Alt + Super/Windows + o. Да бисте конфигурисали, отворите терминал (као корисник лабдоо ( labdoo, истовремено притисните тастере Ctl/Strg + Alt + t), затим откуцајте orca -s и (Ентер/Enter) |
Orca | |
pico2wave | Алат за читање датотека, више на https://wiki.ubuntuusers.de/Sprachausgabe/ ; Да бисте укључили или искључили пицо2ваве, истовремено притисните тастере Alt + Super/Windows + p. Означите текст, а затим притисните горе поменуту комбинацију тастера, текст ће бити прочитан. Означени текст не сме бити предугачак, иначе ће се прекинути са поруком о грешци. | pico2wave |
Даљи програми без баријера и специјално решење за слепе особе на УСБ стику су описани овде https://www.labdoo.org/de/content/programme-f%C3%BCr-behinderte-anwender-barrierefrei.
Подесите јачину звука
На панелу се налази икона за контролу јачине звука. Када кликнете на њега, отвара се мали прозор (Утишај = искључи звук; контрола за гласније/тише). Али постоји много више опција подешавања које се могу постићи помоћу другог програма:
апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
alsamixer | Програм алсамикер је алатка за приступ свим опцијама подешавања доступним за звучну картицу. Често се само канали којима се не може приступити директно са Кс интерфејс миксером деактивирају или утишају. Са Алсамикер-ом можете брзо пронаћи и активирати проблематични контролер. Отворите терминал (истовремено притисните Ctl/Strg + Alt + t), откуцајте alsamixer и притисните (Ентер). Користите тастере са стрелицама ← → да контролишете појединачне звучнике, микрофоне, итд. и користите тастере са стрелицама ↑ ↓ да повећате/смањите јачину звука. |
alsamixer |
Подесите штампач, ЦУПС
Штампач се додаје под <стронг>Системске алатке → Штампачи → + Додај штампач / System Tools → Printers → + Add a printer. Већина штампача повезаних директно на рачунар или ЛАН се аутоматски препознаје и конфигурише. Више савета на https://wiki.ubuntuusers.de/Drucker/.
Поред тога, за високе захтеве, постоји Cups (Common Unix Printing System), професионално решење за штампање на Линук системима. Могу се користити бројни штампачи, управљати услугама штампања и делити их на мрежи преко ЦУПС-а. ЦУПС има интегрисани веб сервер. Ово се може користити за подешавање и управљање штампачима. Отворите у веб прегледачу: http://localhost:631
. Само корисник labdoo/лабдоо је овлашћен да то уради. Ако је штампач повезан локално са рачунаром,, може се делити са другим рачунарима на мрежи.
Функција помоћи Ф1
Притиском на тастер F1 или Помоћ у менију већина програма ће приказати упутства за овај програм.
Ресетовање корисника ученика
Ученик треба да се пријави као гост или као корисник студент, ако је могуће никада као корисник лабдоо (резервисано за наставнике, супервизоре, итд.). Чак и тада, понекад се може десити да ученик случајно избрише меније или иконе. Иако се све ово може обновити, понекад постоји недостатак локалног знања о томе како то учинити. Због тога постоји скрипта restore_user_student.sh на радној површини корисника лабдоо (двоструки клик покреће скрипту, покреће се у терминалу).
Али будите опрезни: ова скрипта ресетује све(!) у стање испоруке, тј. сви фајлови итд. креирани од тада ће такође бити избрисани. Стога, обавезно унапред направите резервну копију података о ученицима! Понекад има смисла потпуно ресетовати податке, на пример ако проследите рачунар другом кориснику.
Пријавите се као администратор лабдоо
labdoo / лабдоо: је администратор (админ, „супер корисник“)! То значи да <стронг>лабдоо корисник има сва права, нпр. за ажурирања, поновну инсталацију софтвера и садржаја за учење, итд. Али он такође може случајно и без довољно искуства са ИТ и Линуком да промени лаптоп на начин да. то... више не почиње и не може се више користити. А ако је рачунар толико „уништен“, а најближа Лабдоо чворишта/помоћници за нову инсталацију или поправку су далеко, то је прави проблем. Зато се региструјте као лабдоо само ако сте пажљиви и, ако је могуће, већ имате искуства са администрацијом рачунара. У супротном, боље је користити корисника студент, који није администратор, али такође може да користи све програме и има мање права да уништи рачунар.
Лозинка за пријаву је labdooнакон испоруке (до Лубунту 18.04 ЛТС укључујући, до прибл. пролећа 2020.) и од Лубунту 20.04 ЛТС фф (приближно од лета 2020.) labdooadmin. Међутим, треба га променити одмах када школа/пројекат први пут покрене рачунар јер корисник labdoo има администраторска права и само наставници/супервизори и искусни корисници треба да имају приступ као администратори!
Забавите се играјући се и учите са својим пријатељима!
Лабдоо тим.
Овај вики је машински преведен. Помозите нам да лекторирамо српске странице. Пошаљите исправке на contact-D@labdoo.орг. Хвала вам.
Лабдоо.орг користи Убунту софтвер за учење прилагођен деци за све узрасте (предшколска установа, основна, средња школа 1 и 2) и проширења за приступ без препрека (укључујући кориснике са оштећеним видом).
Поред Убунту-а, са Лабдоо Имагес фор Цлонинг (Лабтик) инсталирани су и многи други образовни софтвер и офлајн вики алати (само тада су инсталирани сви доле описани програми).
Додатне игре и програми за учење могу се преузети на мрежи преко Убунту софтверског центра.
Видео водич (преглед)
Download (FTP): http://ftp.labdoo.org/download/Public/videos/de_software.mp4
GCompris је збирка различитих игара за учење за децу предшколског/основног узраста. Пакети садрже игре аритметике, писања, слова, проналажења речи и памћења. Циљ је да се деца подстакну на игрив начин. Има преко 100 унапред инсталираних игара.
Иза ставки менија, између осталог, крије се преко 100 програма игара и учења које деца могу да открију:
мени | Опис | |
---|---|---|
Откријте рачунар | Упознајте рачунарски унос у разним играма. | |
Идите на Дисцовери Гамес | Откријте боје, звукове, свет... на разигран начин. | |
пуззле игра | Игре логике, памћења, плочица, слагалица и стрпљења. | |
Идите на табле за игре | Проведите време ћаскањем, сликањем... | |
математика | Рачунање, рачунање. и игре геометрије | |
Идите на читалачке табле | Учење слова, вежбе читања, вешала... | |
Идите на Искуствене активности | Преношење знања о електричним круговима, циклусу воде, како брава ради... | |
Стратешке игре | Разонода уз шах, четири у низу, оваре и ред лопти. |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Celestia | Целестиа је програм који вам омогућава да виртуелно путујете кроз свемир и посећујете друге планете, звезде и галаксије. | celestia-gnome | |
Marble | Мермер је десктоп глобус. Програм је сличан популарном програму Гоогле Еартх. Одржава се једноставно, али и даље прилично софистицирано и моћно. Подржава различите материјале за мапе, укључујући ОпенСтреетМап, и може их приказати на глобусу или мапи. | marble | |
Stellarium | Стеллариум је бесплатни софтвер за планетаријум. | stellarium |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Dia | Диа је уређивач дијаграма који пружа разне опције за креирање атрактивних дијаграма. Поред могућности слободног постављања и скалирања објеката, графика се може интегрисати. | dia-gnome oder dia | |
FreeCAD | ФрееЦАД је параметарски 3Д моделер за све објекте било које величине. Параметаризација омогућава брзе промене модела. | FreeCAD | |
Freeplane | Фрееплане је програм за креирање мапа ума. | freeplane | |
Gimp | GIMP (GNU Image Manipulation Program) / ГИМП (ГНУ Имаге Манипулатион Програм) је свеобухватан графички програм заснован на пикселима који укључује функције за уређивање слика и дигитално сликање растерске графике. | gimp | |
GnuPaint | ГнуПаинт је једноставан програм за сликање. | gpaint | |
Inkscape | Инксцапе је програм за векторску графику сличан Адобе Иллустратор-у, ФрееХанд-у, Цорел Драв-у или Ксара Кс-у. Апликација нуди интерфејс прилагођен кориснику који остаје интуитиван и јасан упркос бројним функцијама. | inkscape | |
LibreCAD | ЛибреЦАД је веома моћан бесплатни ЦАД програм за дводимензионалне цртеже. Могу се направити различити технички цртежи, као што су планови зграда, објеката или механичких делова, као и шеме и дијаграми. | librecad | |
Pencil | Са оловком можете да креирате традиционалне ручно нацртане анимације (цртани филмови). Подржане су и битмап и векторска графика. | pencil | |
PLM | Вежбе програмирања у Јави, Питхон-у, Сцали итд. | PLM | |
TkGate | ТкГате је програм за пројектовање електричних кола. Приручници у ~/Public/manuals-ubuntu/English/TKGate_2_0 | TkGate | |
Tux Paint | Тук Паинт је једноставан програм за сликање за малу децу. Слике се могу сликати помоћу маркица, четкица итд. | tuxpaint | |
VYM | VYM (View Your Mind) / ВИМ (Виев Иоур Минд) је апликација за креирање мапе ума која се лако користи. | vym |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
GeoGebra | ГеоГебра је бесплатни софтвер за геометрију који се може користити за цртање математичких објеката из геометрије, алгебре и анализе. | geogebra | |
Jfractionlab | Туторијал за вежбање разломака | Jfractionlab | |
KAlgebra | КАлгебра је програм за математичко рачунање. Основа је Цонтент МатхМЛ језик, који се може користити за описивање структуре формуле. Могу се изводити аритметичке и логичке операције и могу се приказати дводимензионални и тродимензионални графикони. | kalgebra | |
KmPlot | КмПлот је програм за графичко приказивање математичких функција. | kmplot | |
Lybniz | Lybniz Либниз је једноставан програм за графичко приказивање математичких функција. | lybniz | |
Phyton | Питхон је саставни део Линук/Убунту-а и већ је унапред инсталиран на свим Лабдоо рачунарима. Више о https://wiki.ubuntuusers.de/Python/, Уредници https://wiki.ubuntuusers.de/Editoren/, Развојна окружења (IDE) https://wiki.ubuntuusers.de/Entwicklungsumgebungen/ | phyton | |
TurtleArt | Алат за учење програмирања на начин прилагођен деци | TurtleArt | |
Tux | Тук оф Матх Цомманд, такође познат као ТукМатх, је математички тренер који се може користити за вежбање основне аритметике. Игра је заснована на аркадној класици Миссиле Цомманд. Заједно са Туком морате спасити градове од уништења решавањем математичких задатака. | tuxmath | |
XaoS | КсаоС је програм који креира фракталне графике у реалном времену. | XAbacus |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Step | Степ је веома свеобухватна, интерактивна апликација за симулацију физике. | step |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
biniax2 | Једноставна за учење, шарена логичка игра. | biniax2 | |
Bumprace | БумпРаце је једноставна аркадна игра. Морате стићи од старта до циља без ударања у камен. | atomix | |
eBoard, Gnuchess, Crafty (Schach) | ебоард је лидер у категорији шаховских површина, Гнуцхесс и Црафти су одговарајући мотори. | eboard | |
Frozen-Bubbles | Игра Фрозен Буббле-а нејасно подсећа на Тетрис. Ви сте мали пингвин и морате да користите балон топ да бисте испалили шарене мехуриће у небо, где се више шарених мехурића држе заједно. | frozen-bubbles | |
gbrainy | Логичке загонетке, ментални аритметички задаци или вежбе памћења одржавају перформансе мозга. Свака област задатка тренира различиту област мозга. На крају игре се врши евалуација и приказују се корисни савети. | gbrainy | |
GCompris | ГЦомприс је колекција игара посебно за децу. Комбинује различите игре на различите теме за различите старосне групе. На пример, ГЦомприс укључује игрице на тему математике (мали 1к1), боја, спретности, коришћења рачунара итд. Препоручени узраст 3+. | gcompris | |
Kanagram | Канаграм је игра слова у којој морате да решите загонетку. Реч се декодира вештим преуређивањем датих слова. | kanagram | |
Kartoffelknülch | Потато Кнулцх је програм који нуди неколико позадинских слика (Картоффел Кнулцх, Египат, месец, Божић, итд.) које можете изабрати. Они се могу мењати коришћењем доступних мотива. | ktuberling | |
Ltris | ЛТрис је софистицирани клон Тетриса који садржи 3 врсте игара. Класични режим, режим фигура у коме креирате фигуре и режим за више играча. ЛТрис се може лако и опсежно конфигурисати. | ltris | |
lbreakout2 | Циљ игре је да помоћу весла усмерите лопту тако да она удари и уништи цигле. Када се сво камење уништи, ниво се сматра освојеним и следећи ниво може да почне. | ltris | |
minetest | Минетест је игра за изградњу отвореног света која је инспирисана, између осталог, Минецрафт-ом. У насумично генерисаном свету копате сировине да бисте креирали алате и обликовали животну средину. | minetest | |
Neverball | Невербалл има једноставан принцип игре: морате сакупити све новчиће лоптом да бисте откључали гол. Посебност у овоме је што не контролишете лопту, већ земљу. | ri-li | |
Numpty Physik | [Update 20.04 LTS] Иновативна игра у којој морате донети црвену лопту звезди. Можете да сликате предмете и они се понашају у складу са физичким правилима, тј. падне камен, закривљени стуб се окреће у правцу свог центра гравитације, итд. Када игра почне, нема менија или текста, морате да почнете да сликате одмах. Али ако померите показивач миша на десну или леву ивицу, на слици се појављује мали мени. Промовише креативност и основне физичке законе. http://numptyphysics.garage.maemo.org/ | Numpty Physik | |
Ri-li | Ри-ли је игра вештине у којој морате да померате дрвени воз кроз различите железничке мреже постављањем исправних прекидача. Циљ је прикупити вагоне распоређене по нивоу. | ri-li | |
Scratch | Сцратцх је образовни визуелни програмски језик за децу, тинејџере и почетнике, укључујући развојно окружење и блиско повезану платформу онлајн заједнице. Туторијали: https://www.youtube.com/channel/UCRfkQG3I0ohFTldN7MOz4Qw | sratch | |
Supertux | СуперТук је платформска игра која подсећа на Супер Марио. Трчите кроз појединачне нивое са Туком и победите зле непријатеље скачући на њих, скупљајући бонусе и користећи нове способности... | supertux | |
Supertux Kart | [Update 20.04 LTS] СуперТукКарт је бесплатна 3Д тркачка игра која је више о забави него о реализму. Циљ игре остаје да први пређе циљну линију. Доступно је укупно 12 тркачких стаза, временски ограничених, појединачних и Гранд Прик трка, као и режим за више играча преко подељеног екрана. Такође постоји много додатних картинга и стаза као додатака. https://supertuxkart.net/Main_Page | supertux kart |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Parley | Разговарајте о тренеру речника. Тренер вокабулара је веома обиман и нуди разне опције подешавања када је у питању креирање листа речи и учење | parley | |
Anki | Анки је алтернатива Парлију. Припремљени речник и шпилове за учење можете преузети овде https://ankiweb.net/shared/decks/ | anki |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Tux Typing | Тук Типинг помаже деци да науче да куцају и пишу на разигран начин. Препорука за узраст 5+. | tuxtype |
Погледајте и тренер за писање.
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Gtick, KMetronome | Гтицк и Кметрономе су апликације за мерење сата (софтверски метроном) | Gtick, KMetronome | |
Tux Guitar | Програм за креирање, гледање и уређивање таблатура и нота за многе различите инструменте, посебно гитару. | Tux Guitar | |
Solfege | Софтвер за обуку за слух и интервале, акорде и ритам (приручници у Public/manuals-ubuntu) | Solfege | |
Piano Booster | Са Пиано Боостер-ом можете научити да свирате клавир на нов начин. | Piano Booster | |
VMPK | Виртуелна МИДИ клавирска тастатура | VMPK |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Microsoft Teams for Linux | Мицрософт Теамс за Линук је клијент за ћаскање, састанке, видео/кућно учење. Услуга је интегрисана у Оффице 365 канцеларијски пакет са Мицрософт Оффице-ом и Скипе-ом. Тимови су део Лабдоо имиџа за клонирање (...._ДЕ_120) и додат је 2020. године након корона кризе за учење на даљину код куће јер многе школе користе Теамс за дистрибуирану наставу. Више о https://de.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Teams и https://www.labdoo.org/de/content/schule-zuhause | Microsoft Teams for Linux | |
Skype | Мицрософт Скипе је унапред инсталиран на Лабдоо рачунарима од издања 20.04 ЛТС. Сервис нуди видео телефонију, видео конференције, ИП телефонију, размену тренутних порука, пренос датотека и дељење екрана. | Skype | |
LibreOffice Suite | ЛибреОффице је канцеларијски пакет (колекција програма) за обраду текста (Writer/Вритер), прорачунске табеле (Calc/Цалц), презентације (Impress/Импресс), цртање (Draw/Драв), базу података (Base/Басе) и уређивач формула (Math/Матх), више о https://de.libreoffice.org/ и туторијали https://wiki.documentfoundation.org/Video_Tutorials/de |
LibreOffice Suite | |
LibreOffice Writer | Вритер има све функције које бисте очекивали од модерног, свеобухватног програма за обраду текста и објављивање. Довољно је једноставан за брзу белешку, али довољно моћан да креира комплетне књиге са садржајем, графиконима, индексима и још много тога. | writer | |
LibreOffice Calc | Цалц је програм за табеларне прорачуне какав сте одувек желели. За почетнике је интуитиван и лак за учење. Професионални процесори података и уметници бројева цене широк спектар различитих функција. Помоћници могу да вас воде кроз широк спектар напредних функција користећи дијалог за избор. Или можете преузети шаблоне докумената из ЛибреОффице архиве – за готова решења за табеле. | calc | |
LibreOffice Impress | Импресс је заиста изузетан програм за креирање ефектних мултимедијалних презентација. Креирање и уређивање презентација је веома флексибилно, захваљујући различитим режимима гледања: Нормал (за опште уређивање), Оутлине (за управљање и организовање вашег садржаја), Белешке (за преглед и уређивање белешки на сваком слајду), Хандоутс (за материјале за штампање) и сортирање слајдова (за приказ сличица ваших слајдова тако да можете брзо да пронађете слајдове које тражите и сортирате их). | impress | |
LibreOffice Draw | Помоћу Драв-а можете креирати било шта, од брзе скице до сложених планова, а чак вам даје и могућност комуникације са графикама и дијаграмима. До максималне величине од 300 к 300 цм, Драв је одлично опремљен за израду техничких цртежа, постера итд. Помоћу Драв-а можете да мењате графичке објекте, групишете их, исечете, користите 3Д објекте и још много тога. | draw | |
LibreOffice Base | Басе је потпуно опремљен кориснички интерфејс базе података дизајниран да задовољи потребе широког спектра корисника. Али Басе такође задовољава професионалне и пословне потребе, нудећи изворну подршку за неке широко коришћене системе база података са више корисника: МиСКЛ/МариаДБ, Адабас Д, МС Аццесс и ПостгреСКЛ. Поред тога, подршка за стандардне ЈДБЦ и ОДБЦ драјвере омогућава вам да се повежете са скоро било којом другом постојећом базом података. | base | |
LibreOffice Math | Матх је уређивач формула ЛибреОффице пакета којем се може приступити из ваших текстуалних докумената, табела, презентација и цртежа да бисте уметнули савршено форматиране математичке или научне формуле. Може да представља формуле са широким спектром елемената, од разломака, чланова са експонентима и индексима, интеграла, математичких функција и неједначина до система једначина или матрица. | math | |
Firefox | Интернет претраживач Фирефок, такође за приказивање локалног садржаја за учење ван мреже. Фирефок је унапред подешен као подразумевани претраживач. Међутим, ово се може променити преко Мени > Контролни центар > Жељене апликације. | firefox | |
Netsurf | Тањи, бржи интернет претраживач нетсурф | netsurf | |
pdf Split and Merge | ПДФ Сплит анд Мерге (ПДФСам) може комбиновати више ПДФ датотека у једну ПДФ датотеку (спајање) и поделити ПДФ датотеку на неколико појединачних (сплит). | pdfsam | |
pdf shuffler | ПДФ Схуффлер је програм за манипулацију ПДФ датотекама. Користећи графички интерфејс, ПДФ документи се могу лако спојити и поделити, а њихове странице се могу ротирати, исећи или преуређивати. | pdfshuffler | |
Thunderbird | Мозилла Тхундербирд (немачки Доннервогел) је бесплатни програм за е-пошту и истовремено менаџер личних информација (са ЦалДАВ подршком), читач феедова, читач вести и клијент за ћаскање (КСМПП и ИРЦ). Уз Мицрософт Оутлоок, то је један од најчешће коришћених корисничких програма за е-пошту. https://de.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Thunderbird | Thunderbird |
Лабдоо рачунари долазе са унапред инсталираним програмима као што је Кивик. Ово вам омогућава да приступите ванмрежним викијима и садржају за учење без повезивања на Интернет. У зависности од језика, доступности и величине чврстог диска, Лабдоо унапред инсталира неке садржаје за учење. Алат се може користити за преузимање додатних ОЕР – отворених образовних ресурса, садржаја за учење без лиценце на различитим језицима.
Следећи програми (учење) су већ унапред инсталирани на „клонираним“ Лабдоо рачунарима, обично на националном језику циљне земље – понекад више, понекад мање, у зависности од величине слике или чврстог диска.
Делите садржај за учење са Кивик-а на таблетима или мобилним телефонима у мрежи у 3 корака
1. Покрените локални Кивик сервер | 2. Покрените локални Кивик сервер | 3. ИП адреса за повезивање таблета или мобилних телефона |
---|---|---|
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
kiwix (seit Ende 2020) | Од краја 2020. године, Лабдоо испоручује клониране ИТ донације користећи Кивик алат https://www.labdoo.org/de/content/overview-educational-content. Унапред инсталирани садржај за учење (зим датотеке) можете пронаћи у директоријуму /home/labdoo/Public/kiwix/wikis. Садржаји за даље учење могу се преузети са веба. Напомена: Сви корисници их чувају у горе поменутом фолдеру, али други корисник мора једном отворити ове нове фасцикле, иначе их неће видети. Да бисте то урадили, кликните на симбол фасцикле у горњем десном углу и идите до горње фасцикле. Посебна ствар код Кивик-а – ако кликнете на 3 тачке у горњем десном углу, можете покренути Кивик сервер. Биће приказана ИП адреса на коју могу да се повежу други рачунари, мобилни телефони или таблети. То значи да можете да читате садржај за учење на другим уређајима и да учите из њега. |
kiwix | |
kiwix Erweiterung für Firefox (seit Ende 2020) | Кивик екстензија је инсталирана у Фирефок-у за приказ зим архива за Кивик. Ово вам омогућава да приступите зим архивама са садржајем за учење у директоријуму /хоме/лабдоо/Публиц/кивик/викис. Међутим, ове екстензије за прегледач не нуде све функције апликације Кивик, додатак за прегледач је још увек донекле „бета“. | kiwix Plug-in Firefox | |
Xowa (bis Ende 2020) | До краја 2020. Лабдоо је користио Ксова као алатку за приказивање офлајн викија хттп://кова.орг/, а од почетка 2021. Кивик. У Имагес фор Цлонинг, Ксова је замењен Кивик-ом. Ако и даље желите да наставите да користите Ксова, можете ручно да инсталирате и подесите Ксова и сами учитавате викије са Ксова сервера. Лабдоо је такође уклонио Ксова архиве на нашем ФТП серверу крајем 2020. и уместо тога држи најчешће зим архиве за Кивик доступне на нашем ФТП серверу. |
xowa | |
Kolibri | Још један алат за оффлине садржај је Колибри, заснован на миСКЛ бази података. Инсталиран је, али није конфигурисан. Само за искусне кориснике. Преузми садржај: https://catalog.learningequality.org/#/public |
kolibri |
Апликација | Опис | Назив пакета | Снимак екрана |
---|---|---|---|
alsamixer | Програм алсамикер је алатка за приступ свим опцијама подешавања доступним за звучну картицу. Често се само канали којима се не може приступити директно са Кс интерфејс миксером деактивирају или утишају. Са Алсамикер-ом можете брзо пронаћи и активирати проблематични контролер. Отворите терминал (истовремено притисните Ctl/Strg + Alt + t), откуцајте alsamixer и притисните (ентер). Користите тастере са стрелицама ← → да контролишете појединачне звучнике, микрофоне, итд. и користите тастере са стрелицама ↑ ↓ да повећате/смањите јачину звука. |
alsamixer | |
calibre | Цалибре је платформски независан програм за управљање и конверзију е-књига. | calibre | |
Laby | Лаби је програм са којим можете научити програмирање у ОЦамл, Питхон, Луа, Руби, Пролог, Ц или Јава. Мрав се мора безбедно кретати кроз лавиринт без да закорачи у паукове мреже или друге замке. | laby | |
Nanny | Родитељска контрола дадиље се користи за праћење и контролу онога што је деци дозвољено да раде на рачунару. | nanny | |
Kino | Кино је једноставан видео едитор за Линук који такође нуди могућност снимања видео записа са камкордера директно у програму. | kino | |
Mirage | Мираге је мали и веома брз прегледач слика, такође погодан за приказивање слика. | mirage | |
ScolaSync | Графички алат за копирање података на или са УСБ меморије | ScolaSync | |
Scribus | Сцрибус је програм за десктоп издаваштво. Користи се за креирање професионалних изгледа и упоредив је са Адобе ПагеМакер, КуаркКспресс или Адобе ИнДесигн. | scribus | |
ARandR | АРандР је алатка за конфигурисање подешавања монитора за, на пример, други монитор или пројектор. | ARandR | |
VLC | ВЛЦ је комплетан медијски плејер који подржава скоро све медијске датотеке, аудио ЦД-ове, ДВД-ове, између осталог. | vlc | |
Audacity | Аудацити је бесплатан, бесплатан и једноставан за коришћење графички уређивач/рекордер звука. хттпс://де.википедиа.орг/вики/Аудацити | Audacity | |
KRDC | КРДЦ је ВНЦ апликација за дељење клијента/десктопа, компатибилна са РДЦ Ремоте Десктоп за Виндовс. ВНЦ се може користити за контролу удаљеног рачунара. Садржај екрана другог рачунара се приказује на локалном рачунару. Унос мишем и тастатуром се шаље са локалног рачунара (клијент се овде покреће, такође се зове прегледач) назад на удаљени рачунар (ВНЦ сервер ради на хосту). | KRDC |
Заправо, под Убунту Линук-ом није потребан скенер вируса, пошто су постојећи концепти безбедности довољни и тренутно нема вируса за Линук десктоп у оптицају. Из безбедносних разлога, можете користити скенер вируса без лиценце, нпр ClamAV инсталирајте, више о томе http://wiki.ubuntuusers.de/Virenscanner и http://wiki.ubuntuusers.de/ClamAV.
Да бисте отворили скенер вируса, покрените програм ClamTK / ЦламТК. Ученици могу да користе Едоовиллагес да скенирају своје УСБ стикове и уклоне вирусе.
Додатни модули и вирусни потписи такође морају бити инсталирани, због чега је ово укључено у скрипту за инсталацију софтвера http://ftp.labdoo.org/download/install-disk/installskripts/installscript... и у слике за клонирање .
Сви брендови и називи производа власништво су одговарајућих произвођача.
Делови овог документа засновани су, између осталог, на текстовима и графикама из www.edubuntu.org и http://wiki.ubuntuusers.de/Edubuntu.
Препоручени програми за кориснике са инвалидитетом
Алати за слепе кориснике унапред инсталирани на Лабдоо лаптоп рачунарима и делимично на Адриане УСБ стицку
Слепи или слабовиди корисници треба да користе следеће алате као алтернативу програмима са графичким корисничким интерфејсом. Алати, између осталог, обично имају интерфејс заснован на тексту, што их чини лакшим за контролу и стога су погоднији за слепе или слабовиде кориснике.
Ако корисник и даље има мало вида, параметри <стронг>величина фонта / велики фонтови и контраст / високи контраст се такође могу подесити за бољи приказ на монитору.
Апликација | Опис | Пакујемо се | Снимак екрана |
---|---|---|---|
Orca | Алат за читање екрана, читач екрана, да бисте укључили или искључили Орца, истовремено притисните тастере Алт + Супер/Виндовс + о. Да бисте конфигурисали, отворите терминал (Корисник labdoo / лабдоо) или испод дугмета Старт -> Покрени, затим откуцајте orca -с и (Ентер). |
Orca | |
pico2wave | Алат за читање датотека, више на хттпс://вики.убунтуусерс.де/Спрацхнацхрицхтен/ ; Да бисте укључили или искључили пицо2ваве, истовремено притисните тастере Алт + Супер/Виндовс + п. Означите текст, а затим притисните горе поменуту комбинацију тастера, текст ће бити прочитан. Означени текст не сме бити предугачак, иначе ће се прекинути са поруком о грешци. | pico2wave | |
Elinks | Веб претраживач заснован на тексту у терминалу (линк на радној површини) | Elinks | |
bluefish | Текстуални ХТМЛ уређивач | bluefish | |
gespeaker mbrola | Алтернативни претварач текста → говор | gespeaker | |
Espeak | Електронски алат за генерисање језика | Espeak | |
alpine | Алат за е-пошту оријентисан на текст (почните у терминалу → назив програма → Ентер) | alpine | |
irssi | ИРЦ клијент заснован на тексту (ћаскање, почетак у терминалу → име програма → Ентер) | irssi | |
lynx | Веб претраживач заснован на тексту у терминалу (почните у терминалу → назив програма → Ентер) | lynx-cur | |
Midnight Commander (mc) | Менаџер датотека заснован на тексту (почни у терминалу → име програма mc → Ентер) | MC | |
easystroke | Кориснички интерфејс контролисан мишем / покретима | easystroke | |
dasher | Унос текста преко миша, подлоге за миша, уређаја за праћење очију или тачпеда | dasher | |
cellwriter | Конвертер рукопис → текст | cellwriter | |
sitplus | Игре-терапеутске активности / ludic-therapeutic activities | sitplus | |
kmag | Лупа | kmag |
Да би слепим или слабовидим корисницима омогућио приступ рачунару, Лабдоо тим користи бесплатно доступан софтвер и проширења, као што су:
Због дигиталне наставе током ситуације у вези са корона вирусом, све је већа потражња за ИТ донацијама из школа и пројектима за ученике у Лабдоо-у. Ове ИТ донације долазе са Лабдоо окружењем за учење засновано на Убунту / Линук-у који је једноставан за коришћење. Лаптопови се испоручују по систему кључ у руке и могу се ставити у рад без много знања о рачунару. Да бисмо осигурали да се ови рачунари што је могуће лакше интегришу у школска окружења која су углавном заснована на Виндовс-у, имамо унапред инсталиране алате, упутства и садржај за учење. Више о томе https://www.labdoo.org/de/content/it-spenden-sch%C3%BClerinnen.
Мицрософт Теамс 365 клијенти, Теамс фор Едуцатион, Мицрософт Теамс за Линук
Мицрософт Теамс је доступан за различите уређаје. Почетна страница тимова пружа почетни преглед https://www.microsoft.com/de-de/microsoft-365/microsoft-teams/group-chat.... Приручник за Теамс можете преузети овде (ПДФ) https://edudownloads.azureedge.net/msdownloads/MicrosoftTeamsforEducatio....
Тимови за Линук
У слици за клонирање 20.04 ЛТС и новијим, Теамс за Линук је унапред инсталиран (икона за почетак на радној површини и на траци задатака): https://www.microsoft.com/de-de/microsoft-365/microsoft-teams/download-a...
Ако желите да инсталирате Теамс на другом Линук рачунару: Да бисте инсталирали на https://www.microsoft.com/de-de/microsoft-365/microsoft-teams/download-a... Преузмите одговарајућу верзију (за Убунту .деб), сачувајте и започните инсталацију двоструким кликом.
Додатне Информације:
https://www.howtoforge.de/anleitung/wie-man-microsoft-teams-linux-auf-ub...
Бесплатне видео конференције преко Јитси-јаhttps://jitsi.org/. Постоје различити начини да се Јитси користи за Лабдоо рачунаре:
Приступ преко претраживача
Коришћење Теамс / Оффице 365 ради преко прегледача без инсталирања било каквог софтвера. У ту сврху, различити претраживачи су унапред инсталирани на Лабдоо рачунарима, укључујући Фирефок и Нетсурф. Један недостатак је што нису све функције, као што је видео телефонија, доступне преко претраживача. Ово захтева инсталацију Теамс фронтенда.
Ако школа користи решење засновано на претраживачу (нпр. иСерве, Зоом, итд.), све је одмах припремљено. Потребно је само да се повежете са школским сервером или Зоом сервером у претраживачу и, ако је потребно, пријавите се са пријавом и лозинком ученика.
Постоји и проширење за Фирефок за Зоом https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/zoom-new-scheduler/.
Ако ваша школа користи друге алате, контактирајте Лабдоо. Проверићемо за вас да ли је овај алат за учење доступан и под Линуком.
Зоом као апликација за Линук рачунаре или таблете (унапред инсталирана)
Поред приступа преко претраживача, Зоом нуди и апликацију за таблете или рачунаре (Linux https://zoom.us/download?os=linux, затим изаберите: Линук тип = Ubuntu, архитектура = 64 Bit и верзија = 14.04+; Преузмите, сачувајте, затим отворите фасциклу Преузимања, двапут кликните на .деб датотеку, пратите упутства и инсталирајте) an.
За таблете можете добити Зоом за иОС https://apps.apple.com/us/app/id546505307 или за Андроид https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings преузимање.
Шта Лабдоо не може да допринесе
Све „око рачунара“, као што су штампачи, скенери, онлајн приступ / уговор са добављачем, мрежа итд. не обезбеђује Лабдоо, већ мора да га набави или наручи корисник. Такође не саветујемо приступ онлајн путем уговора о мобилном телефону јер се њихов обим података брзо троши. Ако наставни концепт школе захтева да будете онлајн, на пример за видео часове, онда брз приступ интернету има смисла.
Имена поменута на овој страници су регистровани заштитни знаци одговарајућег произвођача.