Informacije Edoovillages (projekti)

Tags: 

Labdoo.org organizira besplatne IT donacije u zemlji i inozemstvu za škole, sirotišta, projekte za djecu, mlade i integraciju, školovanje kod kuće i još mnogo toga. Više. U ovom wikiju možete saznati više o:

  • softver za učenje prilagođen djeci za sve uzraste (predškolska, osnovna, sekundarna razina 1 i 2),
  • Izvanmrežni sadržaji za učenje i wikija kako bi djeca mogla čitati i učiti čak i bez internetskog pristupa,
  • Tečajevi njemačkog, rječnici na više od 100 jezika, također s offline tečajevima njemačkog bez internetske veze,
  • Posebno rješenje za školovanje kod kuće ili integracijske projekte, povezivanje s digitalnom školskom lekcijom putem preglednika ili Microsoft Teamsa,
  • Office programi, zaštita od virusa,
  • Aplikacija i još mnogo toga…

Antrag stellen

Zašto Linux? A šta je sa Windowsom?

HR

Educational Tux

Ako dobijete jedno ili više Labdoo računala, nemojte instalirati Windows®, već se držite instaliranog operativnog sustava (OS) Linux. Mnogo je dobrih razloga za to:

  • Linux je puno brži od Windowsa. Trenutačni Windows bi usporio računalo ili više ne bi radio. Labdoo dobiva donacije prijenosnih računala upravo zato što više ne pokreću najnovije verzije Windowsa.
  • Mnoge verzije sustava Windows® kao što su XP, Vista ili Windows 7 već su ukinute ili će uskoro biti ukinute. Microsoft ih više ne ažurira/održava, s odgovarajućim sigurnosnim problemima! Linux je, s druge strane, ažuran, zakrpan, siguran i LTS (Long Term Supported).
  • Labdoo je odabrao 300 programa za učenje među više od 80.000 besplatnih aplikacija, uključujući dobro poznate programe kao što su Firefox, Skype, Geogebra, VLC, skeneri virusa. Ili besplatni LibreOffice Suite, usporediv s MS Officeom.
  • abdoo instalira više od 1.000.000 e-knjiga, videouputa i wiki stranica na vašim lokalnim jezicima na svako računalo – ogromna biblioteka. U papirnatom obliku to bi bio otprilike transportni kontejner!
  • Linux je teško osjetljiv na viruse, tako da nikada više nećete imati problema s virusima.
  • Nekoliko jezika se mogu koristiti paralelno i mogu se mijenjati; regionalni jezici su također podržani.
  • Labdoo vam pomaže s Globalnim programom podrške (LGS), ali samo na i za originalna Labdoo računala. Labdoo video vodiči nalaze se na svakoj radnoj površini u mapi „videos“. Priručnike možete pronaći u mapi /home/labdoo/Public/how-to-start.
  • ofisticirani koncept korisnika i prava za nastavnike (labdoo), studente (student) i goste (guest).
  • Ako je Windows prijeko potreban, koristite predinstalirane alate Wine ili Virtualbox (pogledajte dolje). Tada možete imati oba na jednom računalu – Linux i Windows.
  • …i najbolje od svega – izgled i dojam lako se prilagođava drugim operativnim sustavima.

Koristite Windows pod Linuxom

Ako se Windows programi trebaju koristiti paralelno, na Labdoo računalima postoje dvije unaprijed instalirane opcije:


Wine je besplatni alat za kompatibilnost koji omogućuje pokretanje Windows aplikacija (.exe) na Linuxu. Zu Wine je moguće pokretati mnoge programe koji su razvijeni za Microsoft Windows operativne sustave na Linuxu. Wine se može koristiti bez Windows operativnog sustava. Međutim, korisnik mora imati potrebne licence za programe. Više na:
https://www.winehq.org/,
https://wiki.ubuntuusers.de/Wine/
https://de.wikipedia.org/wiki/Wine
Virtualbox je besplatan, unaprijed instaliran alat tvrtke Oracle za instalaciju gostujućeg operativnog sustava u pokrenuti Linux sustav (host). Windows tada radi kao operativni sustav gost u prozoru pod Linuxom. Ali također radi s mnogim operativnim sustavima za goste https://www.virtualbox.org/wiki/Guest_OSes.
Naravno, potrebne su važeće licence za gostujuće operativne sustave (kupljeni licencni ključ)!
Više na https://www.virtualbox.org/, https://wiki.ubuntuusers.de/VirtualBox/ i https://de.wikipedia.org/wiki/VirtualBox ili https://wiki.ubuntuusers.de/VirtualBox/. Najmanje 4 GB RAM-a i dvojezgreni procesor su neophodni.

Windows® je registrirani zaštitni znak Microsoft Corporation u Sjedinjenim Državama i/ili drugim zemljama.
VirtualBox® je registrirani zaštitni znak tvrtke Oracle Corporation u Sjedinjenim Državama i/ili drugim zemljama.

Kako da pokrenem računalo?

Stvoreni korisnici, korisnički koncept

Ubuntu je unaprijed instaliran na Labdoo računalu (izdanje pod nazivom xx.04 LTS, xx = 2020, 2022, itd.) i obično su postavljena 3 korisnika:

student: je standardni korisnik za sve korisnike/studente. Korisnik „student“ nije administrator, tj. Ne može tako brzo slučajno uništiti sustav. Lozinka je labdoo (svaka škola/projekt može sama odlučiti hoće li ovu lozinku promijeniti)

guest: ne treba lozinku; Svi vaši unosi i promjene bit će automatski izbrisani nakon što se odjavite.

labdoo: ovaj korisnik je administrator (“super-korisnik”). Bez dobrog informatičkog znanja, može slučajno uništiti sustav! Stoga samo učitelji i iskusni korisnici trebaju znati lozinku korisnika labdoo. Lozinka za administratora je labdooadmin.

Znakovi lozinke trebaju biti vidljivi na tipkovnici računala (latinična slova). Kod lozinki sastavljenih od nelatiničnih slova postoji rizik da se s njima nećete moći prijaviti.

Važno: Raspored tipkovnice može se promijeniti ručno u trenutku prijave (pogledajte dolje). Sistemske postavke za raspored tipkovnice mogu se promijeniti putem sistemske datoteke /etc/default/keyboard. Labdoo preporučuje pohranjivanje rasporeda tipkovnice isporučenog računala u ovu sistemsku datoteku (WYSIWYG).

Registracija (prijava),
Odabir korisnika
Login Screen
Auswahl User
Preklopni prekidač
Radna površina

Preklopni prekidač
Jezik korisnika
(nakon prijave)

Preklopni prekidač
Raspored tipkovnice

Postavke za
Slabovidne
(neobavezno)


Važno: raspored tipkovnice prilikom prijave određuje se jednom tijekom instalacije (L)Ubuntu. Ako koristite Slike za kloniranje, ovo je njemačka tipkovnica (DE). Inače tipkovnica na koju ste instalirali (L)Ubuntu. Za promjenu rasporeda tipkovnice prilikom prijave, nakon prijave, otvorite terminal (istovremeno pritisnite Ctrl/CTL + Alt + T) i upišite sudo nano /etc/default/keyboard (pritisnite Enter), zatim ga promijenite u tipkovnički prečac po vašem izboru (EN za engleski, FR za francuski, ES za španjolski itd.), ako je potrebno, umetnite rasporede specifične za zemlju između navodnika u sljedećem retku (npr. CH za Švicarsku), zatim spremite (Ctrl/ CTL + Alt + O (Enter), Ctrl/ CTL + Alt + X). Ovo NEĆE promijeniti raspored tipkovnice nakon prijave. To se radi putem postavki ili simbola tipkovnice na gornjoj traci (MATE) ili na donjem popisu (LXDE).

Stolna računala MATE ili LXDE

Na Labdoo računalima postoje 2 predinstalirana desktopa - MATE i LXDE.

 MATE Desktop je preporučena radna površina, ali također ima veće hardverske zahtjeve od LXDE-a. Ako je potrebno, možete se prebaciti na LXDE ako nije dovoljno brz.
 LXDE ima manje hardverske zahtjeve i stoga radi brzo čak i na starijim računalima.

Računalo pamti koju je radnu površinu korisnik zadnji koristio. Ako želite promijeniti radnu površinu (sučelje), to morate učiniti prilikom prijave.

Za promjenu lozinke → Idite na postavke sustava → korisnički računi → otključaj →
Lozinka “labdoo” → kliknite na lozinku, promijenite je, kliknite na labdoo Korisnik → odaberite Standard ←→ Administrator, ovisno o tome koja su prava potrebna.

Pokretanje programa

Najbolje je pokrenuti neki od programa za učenje/igru. Ima ih zabavnih, a od njih treba učiti. Ovako počinjete:

Za LXDE kliknite na ikonu Lubuntu u donjem lijevom kutu, za MATE u gornjem lijevom → “Education” ili “game” → kliknite na program

U mapi “/Public” pronaći ćete korisne priručnike, sadržaj za učenje bez licence (OER), izvanmrežne wikije, e-knjige itd.

Na radnoj površini pronaći ćete mapu „Videos“. Kliknite tamo i pronaći ćete videozapise koji vam objašnjavaju prijenosno računalo Labdoo.

Jezik, regionalni formati i postavke tipkovnice

Ponekad želite ponovno instalirati ili promijeniti jedan ili više jezika.

Pritisnite Postavke → Jezična podrška. Ako se pojavi poruka „Jezična podrška nije potpuno instalirana“, potvrdite s Da/Da i instalirajte (potrebna je internetska veza).

U sljedećem prozoru kliknite Instaliraj/Ukloni jezike → odaberite jezik€ koji vam je potreban → Primijeni → Primijeni za cijeli sustav.

Novi jezici se pojavljuju na popisu: Ubuntu koristi jezike od vrha prema dolje, tj. Ako riječ na prvom jeziku nije prevedena, drugi jezik dolazi sljedeći, itd. Do engleskog.

Pronađite novi jezik, kliknite na njega, držite lijevu tipku miša i povucite ga na gornju poziciju, tamo otpustite tipku miša → kliknite na Primijeni za cijeli sustav. Novi jezik se pojavljuje nakon odjave ili ponovnog pokretanja.

Regionalni formati

Također možete postaviti regionalne formate za brojeve, valutu, datum itd. Da biste to učinili, kliknite na karticu „Regionalni formati“ i kliknite na zemlju po vašem izboru na popisu → Primijeni za cijeli sustav.

Postavke tipkovnice

Kliknite desnom tipkom miša na programskoj traci na simbol „DE“ (ili US itd.) ili na simbol zastavice → Rukovatelj rasporedom tipkovnice Postavke (raspored tipkovnice) → Uklonite kvačicu „Zadrži raspored sustava“ ako je još postavljena →

+Dodaj → Dodaj novi raspored tipkovnice
-Ukloni → Uklonite raspored tipkovnice
↑gore → Pomakni unos tipkovnice gore
↓dolje → Pomakni unos tipkovnice prema dolje

Moguće je odabrati najviše 4 rasporeda tipkovnice.

Priručnici, video lekcije

Priručnici, video vodiči, izvanmrežni wikiji i još mnogo toga. Više se nalazi u mapi /home/labdoo/Public/. Ikona „videozapisi“ na radnoj površini vodi vas izravno u mapu s video vodičima. Video se može pogledati u Firefoxu ili playeru (ako je potrebno, zumiranje +/-).

Instalirajte Codecs-a za multimediju, filmove i DVD

Na radnoj površini pronaći ćete skriptu installscript-codecs.sh. Pokrenite ovu skriptu samo ako ste sigurni da to dopuštaju zakoni i propisi u zemlji u kojoj koristite računalo. Zaštita patenta i autorskih prava funkcionira različito ovisno o zemlji. Molimo potražite pravni savjet ako niste sigurni vrijede li zakonska ograničenja za medijske formate (kodeke) u vašoj zemlji.

Međutim, bez pokretanja ove skripte nećete moći vidjeti određene multimedijske podatke, video zapise ili DVD-ove. Ova skripta instalira dodatni softver i kodeke za multimedijske aplikacije. Pokrenite ovu skriptu samo ako su ispunjeni pravni zahtjevi za nju. Računalo mora biti spojeno na internet. Alternativno, također možete kupiti komercijalni multimedijski softver, kao što je ONEPLAY DVD Player
(https://wiki.ubuntuusers.de/ONEPLAY_DVD_Player/)
Ili LinDVD (https://wiki.ubuntuusers.de/LinDVD/).
Dodatne informacije o ovoj temi dostupne su na
https://wiki.ubuntuusers.de/Codecs/.

Programi za slijepe i slabovidne korisnike

Na radnoj površini nalazi se ikona povećala (Lupe) Klikom na nju otvara se povećalo koje se može pomicati mišem. Na ploči se također pojavljuje ikona za povećalo. Desnim klikom na njega otvaraju se brojne mogućnosti postavki.

Ostali programi za korisnike s invaliditetom su:

Primjena Opis pakiramo se Snimka zaslona
Orca Alat za čitanje zaslona, ​​čitač zaslona, ​​za uključivanje ili isključivanje Orce pritisnite tipke Alt + Super/Windows + o u isto vrijeme. Za konfiguraciju, otvorite terminal (kao korisnik labdoo, pritisnite tipke Ctl/Ctrl + Alt + t u isto vrijeme), zatim upišite orca -s i (Enter). Orca
pico2wave Alat za čitanje datoteka, više na https://wiki.ubuntuusers.de/Sprachnachrichten/ ; Da biste uključili ili isključili pico2wave, istovremeno pritisnite tipke Alt + Super/Windows + p. Označite tekst, zatim pritisnite gore navedenu kombinaciju tipki, tekst će biti pročitan. Označeni tekst ne smije biti predugačak, inače će prekinuti s porukom o pogrešci. pico2wave


Daljnji programi bez prepreka i posebno rješenje za slijepe osobe na USB sticku opisani su ovdje https://www.labdoo.org/de/content/programme-f%C3%BCr-behinderte-anwender-sperrfrei.

Podešavanje glasnoće einstellen

Na ploči se nalazi ikona za kontrolu glasnoće. Kada kliknete na njega, otvara se mali prozor (Mute = prebacivanje na mute; kontrola za glasnije/tiše). No postoji mnogo više opcija postavki koje se mogu postići pomoću drugog programa:

Primjena Opis pakiramo se Snimka zaslona
alsamixer Program alsamixer je alat za pristup svim opcijama postavki dostupnim za zvučnu karticu. Često su deaktivirani ili isključeni samo kanali kojima se ne može izravno pristupiti s mikserima X sučelja. Zu Alsamixer možete brzo pronaći i aktivirati problematični kontroler. Otvorite terminal (istovremeno pritisnite Ctl/Ctrl + Alt + t), upišite alsamixer i pritisnite (Enter). Pomoću tipki sa strelicama ← → upravljajte pojedinačnim zvučnicima, mikrofonima itd., a tipkama sa strelicama ↑ ↓ povećajte/smanjite glasnoću. alsamixer

Postavite pisač, CUPS
Pisač je dodan pod System Tools → Printers → + Add a printer. Većina pisača spojenih izravno na računalo ili LAN automatski se prepoznaju i konfiguriraju. Više savjeta na https://wiki.ubuntuusers.de/Drucker/.

Osim toga, ako su zahtjevi visoki, tu je Cups (Common Unix Printing System), profesionalno rješenje za ispis na Linux sustavima. Mogu se koristiti brojni pisači, upravljati uslugama ispisa i dijeliti ih na mreži putem CUPS-a. CUPS ima integrirani web poslužitelj. Ovo se može koristiti za postavljanje i upravljanje pisačima. Posjetite u web pregledniku: http://localhost:631. Za to je ovlašten samo korisnik labdoo. Ako je pisač povezan lokalno s računalom,

Funkcija pomoći F1
Pritiskom na tipku F1 ili Pomoć u izborniku, većina programa će prikazati upute za ovaj program.

Resetiranje korisnika Student
Učenik se treba prijaviti kao gost ili kao korisnik student, a po mogućnosti nikako kao korisnik labdoo (rezervirano za nastavnike, mentore i sl.). Čak i tada se ponekad može dogoditi da učenik slučajno izbriše izbornike ili ikone. Iako se sve to može obnoviti, ponekad nedostaje lokalno znanje o tome kako to učiniti. Stoga se na radnoj površini korisnika labdoo nalazi skripta restore_user_student.sh (dupli klik pokreće skriptu, pokreni u terminalu). Ali budite oprezni: ova skripta vraća sve (!) u stanje isporuke, tj. Sve datoteke itd. Stvorene od tada također će biti izbrisane. Stoga svakako prethodno napravite sigurnosnu kopiju podataka o studentima! Ponekad ima smisla potpuno resetirati podatke, na primjer ako računalo predate drugom korisniku.


Prijavite se kao administrator labdoo
labdoo: je administrator (admin, “super korisnik”)! To znači da korisnik labdoo ima sva prava, npr. Za ažuriranja, ponovnu instalaciju softvera i sadržaja za učenje, itd. Ali također može slučajno i bez dovoljno iskustva s IT-om i Linuxom promijeniti prijenosno računalo tako da se više ne pokreće i ne koristi. Biti. A ako je računalo tako „uništeno“ i najbliža labdoo čvorišta/pomagači za novu instalaciju ili popravak su daleko, to je pravi problem. Stoga se registrirajte kao labdoo samo ako ste pažljivi i, ako je moguće, imate iskustva s računalnom administracijom. Inače, bolje je koristiti korisnika student, koji nije administrator, ali također može koristiti sve programe i ima manje prava uništavanja računala.

Lozinka za prijavu je labdoo nakon isporuke (do Ubuntu 18.04 LTS uključivo, do otprilike proljeća 2020.) i od Ubuntu 20.04 LTS i dalje (otprilike od ljeta 2020.) labdooadmin. Međutim, treba ga promijeniti odmah kada škola/projekt prvi put pokrene računalo jer korisnik labdoo ima administratorska prava i samo nastavnici/supervizori i iskusni korisnici trebaju imati pristup kao administratori!

Zabavite se igrajući se i učeći sa svojim prijateljima!

Labdoo tim.

Softver za učenje

  1. Software za učenje
  2. Labdoo.org koristi Edubuntu softver za učenje prilagođen djeci za sve uzraste (predškolska, osnovna, srednja škola 1 i 2) i proširenja za pristup bez prepreka (uključujući korisnike s oštećenim vidom).

    Zu Edubuntu, mnogi drugi obrazovni softver i izvanmrežni wiki alati instaliraju se pomoću instalacijske skripte Labdoo.org ili Labdoo slika za kloniranje (za Parted Magic / Clonezilla) (tek tada se instaliraju svi dolje opisani programi).

    Dodatne igre i programi za učenje mogu se preuzeti online putem Lubuntu Software Centera.

    Video vodič (pregled)

    Download (FTP): http://ftp.labdoo.org/download/Public/videos/de_software.mp4

  3. Zbirke igara
  4. GCompris je zbirka različitih igrica za učenje za djecu predškolske/osnovne škole. Paketi sadrže igre aritmetike, pisanja, slova, pronalaženja riječi i igre pamćenja. Cilj je potaknuti djecu na razigran način. Postoji preko 100 unaprijed instaliranih igara

    Iza stavki izbornika, između ostalog, nalazi se više od 100 igara i programa za učenje koje djeca mogu otkriti:

    Jelovnik Opis
    Otkrijte računalo Upoznati računalni unos u raznim igrama.
    dite na Discovery Games Otkrijte boje, zvukove, svijet… na razigran način.
    Puzzles Logika, pamćenje, pločice, slagalice i igre strpljenja
    Idite do igraćih ploča Provedite vrijeme čavrljajući, slikajući…
    Matematika Brojanje, računanje I igre geometrije
    dite na ploče za čitanje Učenje slova, vježbe čitanja, vješala…
    Idite na Iskustvene aktivnosti Prenošenje znanja o električnim krugovima, kruženju vode, radu brave…
    Strateške igre Razbibriga zu šah, četiri u nizu, olovku i red loptica.

  5. Astronomija i Geografija
  6. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Celestia Celestia je program koji vam omogućuje virtualno putovanje svemirom i posjet drugim planetima, zvijezdama i galaksijama. celestia-gnome
    Marble Marble je stolni globus. Program je sličan popularnom programu Google Earth. Jednostavan je, ali još uvijek prilično sofisticiran i moćan. Podržava različite materijale karte, uključujući OpenStreetMap, i može ih prikazati na globusu ili karti. marble
    Stellarium Stellarium je besplatni softver za planetarije. stellarium
  7. Grafika i konstrukcija
  8. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Dia Dia je uređivač dijagrama koji nudi niz opcija za stvaranje atraktivnih dijagrama. Osim mogućnosti slobodnog postavljanja i skaliranja objekata, grafika se može integrirati.. dia-gnome oder dia
    FreeCAD FreeCAD je parametarski 3D modeler za sve objekte bilo koje veličine. Parametriranje omogućuje brze promjene modela. FreeCAD
    Freeplane Freeplane je program za izradu mentalnih mapa. freeplane
    Gimp GIMP (GNU Image Manipulation Program) je sveobuhvatan grafički program temeljen na pikselima koji uključuje funkcije za uređivanje slika i digitalno slikanje rasterske grafike. gimp
    GnuPaint GnuPaint je jednostavan program za slikanje. gpaint
    Inkscape Inkscape je program za vektorsku grafiku sličan Adobe Illustratoru, FreeHandu, Corel Drawu ili Xari X. Aplikacija nudi vrlo jednostavno sučelje koje ostaje intuitivno i jasno unatoč brojnim funkcijama. inkscape
    LibreCAD LibreCAD je vrlo moćan besplatni CAD program za dvodimenzionalne crteže. Mogu se izraditi različiti tehnički crteži, poput planova za zgrade, objekte ili mehaničke dijelove, kao i sheme i dijagrami. librecad
    Pencil S Pencilom možete stvarati tradicionalne ručno crtane animacije (crtiće). Podržane su i bitmap i vektorska grafika pencil
    PLM Vježbe programiranja u Javi, Pythonu, Scali itd. PLM
    TkGate TkGate je program za projektiranje električnih krugova. Priručnici na ~/Public/manuals-ubuntu/English/TKGate_2_0 TkGate
    Tux Paint Tux Paint je jednostavan program za slikanje za malu djecu. Slike se mogu slikati pečatima, kistovima itd. tuxpaint
    VYM VYM (View Your Mind) je aplikacija za izradu umnih mapa jednostavna za korištenje. vym
  9. Matematika, informatika
  10. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    GeoGebra GeoGebra je besplatni softver za geometriju koji se može koristiti za crtanje matematičkih objekata iz geometrije, algebre i analize. geogebra
    Jfractionlab Udžbenik za vježbanje razlomaka Jfractionlab
    KAlgebra Kalgebra je program za matematičko izračunavanje. Osnova je Content MathML jezik, koji se može koristiti za opisivanje strukture formule. Mogu se provoditi aritmetičke i logičke operacije i mogu se prikazati dvodimenzionalni i trodimenzionalni grafikoni. kalgebra
    KmPlot KmPlot je program za grafički prikaz matematičkih funkcija. kmplot
    Lybniz ybniz Lybniz je jednostavan program za grafički prikaz matematičkih funkcija. lybniz
    Phyton Phyton je sastavni dio Linuxa / Ubuntua i već je unaprijed instaliran na svim Labdoo računalima. Više na https://wiki.ubuntuusers.de/Python/, urednici https://wiki.ubuntuusers.de/Editoren/, razvojna okruženja (IDE) https://wiki.ubuntuusers.de/Entwicklungsumgebungen/ phyton
    TurtleArt Alat za učenje programiranja na način prilagođen djeci TurtleArt
    Tux Tux of Math Command, poznat i kao TuxMath, je matematički trener koji se može koristiti za vježbanje osnovne aritmetike. Igra se temelji na klasičnoj arkadnoj igri Missile Command. Zajedno s Tuxom morate spašavati gradove od uništenja rješavanjem matematičkih problema. tuxmath
    XaoS XaoS je program koji stvara fraktalnu grafiku u stvarnom vremenu. XAbacus
  11. Fizika
  12. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Step Step je vrlo sveobuhvatna, interaktivna aplikacija za simulaciju fizike. step
  13. Igre
  14. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    biniax2 Jednostavna za naučiti, šarena logička igra. biniax2
    Bumprace BumpRace je jednostavna arkadna igra. Morate stići od starta do cilja, a da ne udarite ni u jedan kamen. atomix
    eBoard, Gnuchess, Crafty (Schach) Eboard je vodeći u kategoriji šahovskih podloga, Gnuchess i Crafty su odgovarajući motori. eboard
    Frozen-Bubbles Igranje Frozen Bubblea podsjeća na Tetris. Ti si mali pingvin i moraš koristiti top s mjehurićima da ispucavaš šarene mjehuriće u nebo, gdje se više šarenih mjehurića spaja. frozen-bubbles
    gbrainy Logičke zagonetke, zadaci mentalne aritmetike ili vježbe pamćenja održavaju rad mozga. Svako područje zadatka trenira različito područje mozga. Na kraju igre provodi se evaluacija i prikazuju se korisni savjeti. gbrainy
    GCompris Gcompris je zbirka igara posebno za djecu. Kombinira razne igre na različite teme za različite dobne skupine. Na primjer, Gcompris uključuje igrice na temu matematike (mali 1x1), boja, spretnosti, korištenja računala itd. Dobna preporuka 3+. gcompris
    Kanagram Kanagram je igra slova u kojoj morate riješiti zagonetku. Riječ se dekodira pametnim preuređivanjem zadanih slova. kanagram
    Kartoffelknülch Potato Knülch je program koji nudi nekoliko pozadinskih slika (Kartoffel Knülch, Egipat, mjesec, Božić itd.) na izbor. Oni se mogu mijenjati pomoću dostupnih motiva. ktuberling
    Ltris Ltris je sofisticirani klon Tetrisa koji sadrži 3 vrste igara. Klasični način rada, način rada s figurama u kojem stvarate figure i način rada za više igrača. Ltris se može jednostavno i opsežno konfigurirati. ltris
    lbreakout2 Cilj igre je pomoću vesla usmjeriti loptu tako da pogodi i uništi cigle. Kada su svi kamenovi uništeni, razina se smatra osvojenom i sljedeća razina može započeti. ltris
    minetest Minetest je igra građenja otvorenog svijeta koja je, između ostalog, inspirirana Minecraftom. U nasumično generiranom svijetu iskopavate sirovine kako biste stvorili alate i oblikovali okoliš. minetest
    Neverball Neverball ima jednostavan princip igranja: morate sakupiti sve novčiće lopticom da otključate gol. Posebnost ovoga je što ne kontrolirate loptu, već tlo. ri-li
    Numpty Physik Inovativna igra u kojoj morate donijeti crvenu loptu do zvijezde. Možete slikati objekte i oni se ponašaju u skladu s fizičkim pravilima, tj. Kamen padne, zakrivljeni stup se nagne u smjeru svog težišta itd. Kada igra počne, nema izbornika ili teksta, morate početi slikati odmah. Ali ako pomaknete pokazivač miša na krajnji desni ili lijevi rub, na slici se pojavljuje mali izbornik. Promiče kreativnost i osnovne fizičke zakone. http://numptyphysics.garage.maemo.org/ Numpty Physik
    Ri-li Ri-li je igra vještine u kojoj morate pomicati drveni vlak preko različitih željezničkih mreža postavljanjem ispravnih skretnica. Cilj je prikupiti vagone raspoređene po razini. ri-li
    Scratch Scratch je obrazovni vizualni programski jezik za djecu, tinejdžere i početnike, uključujući njegovo razvojno okruženje i blisko povezanu platformu online zajednice. Vodiči Tutorials: https://www.youtube.com/channel/UCRfkQG3I0ohFTldN7MOz4Qw sratch
    Supertux SuperTux je platformska igra koja podsjeća na Super Mario. Trči kroz pojedinačne razine s Tuxom i porazi zle neprijatelje skačući na njih, skupljajući bonuse i koristeći nove sposobnosti… supertux
    Supertux Kart SuperTuxKart je besplatna 3D igra karting utrka koja je više o zabavi nego realizmu. Cilj igre ostaje prvi prijeći cilj. Dostupno je ukupno 12 trkaćih staza, vremenskih, pojedinačnih i Grand Prix utrka, kao i način rada za više igrača putem podijeljenog zaslona. Također postoji mnogo dodatnih kartinga i staza kao dodataka. https://supertuxkart.net/Main_Page supertux kart
  15. Jezik
  16. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Parley Parley, trener vokabulara. Trener vokabulara je vrlo opsežan i nudi razne mogućnosti podešavanja kada je u pitanju stvaranje popisa riječi i učenje. parley
    Anki Anki je alternativa Parleyu. Pripremljeni vokabular i špilovi za učenje mogu se preuzeti ovdje https://ankiweb.net/shared/decks/ anki
  17. Trener tipkanja
  18. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Tux Typing Tux Typing pomaže djeci da na razigran način nauče tipkati i pisati. Preporučena dob 5+. tuxtype

    Vidi i trener pisanja

  19. Glazba
  20. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Gtick, KMetronome Gtick i Kmetronome su aplikacije za mjerenje sata (softverski metronom) Gtick, KMetronome
    Tux Guitar Program za stvaranje, pregledavanje i uređivanje tabulatura i notnih zapisa za mnoge različite instrumente, posebice gitaru. Tux Guitar
    Solfege Softver za obuku za sluh i intervale, akorde i ritam (Manuals in Public/manuals-ubuntu) Solfege
    Piano Booster Uz Piano Booster možete naučiti svirati klavir na nov način. Piano Booster
    VMPK Virtualna MIDI klavirska tipkovnica VMPK
  21. Office
  22. Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Microsoft Teams for Linux Microsoft Teams za Linux je klijent za chat, sastanke, video/kućno učenje. Usluga je integrirana u uredski paket Office 365 s Microsoft Officeom i Skypeom. Teams je dio Labdoo Image for Cloning (…._DE_120) i dodan je 2020. Nakon krize Corone za učenje na daljinu kod kuće jer mnoge škole koriste Teams za distribuiranu nastavu. Više na https://de.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Teams und https://www.labdoo.org/de/content/schule-zuhause Microsoft Teams for Linux
    Skype Microsoft Skype unaprijed je instaliran na Labdoo računalima od izdanja 20.04 LTS. Usluga nudi videotelefoniju, videokonferencije, IP telefoniju, razmjenu trenutnih poruka, prijenos datoteka i dijeljenje zaslona. Skype
    LibreOffice Suite LibreOffice je uredski paket (zbirka programa) za obradu teksta (Writer), proračunske tablice (Calc), prezentacije (Impress), crtanje (Draw), bazu podataka (Base) i uređivač formula (Math), više na https://de. Libreoffice.org/ i vodiči https://wiki.documentfoundation.org/Video_Tutorials/de LibreOffice Suite
    LibreOffice Writer Writer ima sve značajke koje biste očekivali od modernog, sveobuhvatnog programa za obradu teksta i objavljivanje. Dovoljno je jednostavan za brzu bilješku, a opet dovoljno moćan za stvaranje cjelovitih knjiga sa sadržajem, grafikonima, indeksima i više. writer
    LibreOffice Calc Calc je program za proračunske tablice kakav ste oduvijek željeli. Za početnike je intuitivan i lak za učenje. Profesionalni obrađivači podataka i crtači numera cijene širok raspon različitih funkcija. Pomoćnici vas mogu voditi kroz opsežan raspon naprednih funkcija pomoću dijaloškog okvira za odabir. Ili možete preuzeti predloške dokumenata iz LibreOffice arhive – za gotova rješenja za proračunske tablice. calc
    LibreOffice Impress Impress je uistinu izuzetan program za izradu učinkovitih multimedijskih prezentacija. Stvaranje i uređivanje prezentacija vrlo je fleksibilno zahvaljujući različitim načinima gledanja: Normal (za opće uređivanje), Outline (za upravljanje i organiziranje vašeg sadržaja), Notes (za pregled i uređivanje bilješki svakog slajda), Handouts (za materijale za ispis) i sortiranje slajdova (za prikaz sličica vaših slajdova tako da možete brzo pronaći slajdove koje tražite i sortirati ih). impress
    LibreOffice Draw S Drawom možete izraditi bilo što, od brze skice do složenih planova, a čak vam daje i mogućnost komunikacije s grafikama i dijagramima. Do maksimalne veličine od 300 cm x 300 cm, Draw je izvrsno opremljen za izradu tehničkih crteža, plakata itd. S Drawom možete mijenjati grafičke objekte, grupirati ih, rezati, koristiti 3D objekte i još mnogo toga. draw
    LibreOffice Base Base je potpuno opremljeno korisničko sučelje baze podataka dizajnirano da zadovolji potrebe širokog spektra korisnika. Ali Base također zadovoljava profesionalne i poslovne potrebe, nudeći izvornu podršku za neke široko korištene višekorisničke sustave baza podataka: MySQL/MariaDB, Adabas D, MS Access i PostgreSQL. Dodatno, podrška za standardne JDBC i ODBC upravljačke programe omogućuje vam povezivanje s gotovo svakom drugom bazom podataka koja postoji. base
    LibreOffice Math Math je uređivač formula paketa LibreOffice kojem se može pristupiti iz vaših tekstualnih dokumenata, proračunskih tablica, prezentacija i crteža za umetanje savršeno oblikovanih matematičkih ili znanstvenih formula. Može predstavljati formule sa širokim rasponom elemenata, od razlomaka, članova s ​​eksponentima i indeksima, integrala, matematičkih funkcija i nejednakosti do sustava jednadžbi ili matrica. math
    Firefox Internetski preglednik Firefox, također za prikaz lokalnog offline sadržaja za učenje. Firefox je unaprijed postavljen kao zadani preglednik. Međutim, to se može promijeniti putem Izbornik > Kontrolni centar > Preferirane aplikacije. firefox
    Netsurf Tanji, brži internetski preglednik netsurf netsurf
    pdf Split and Merge PDF Split and Merge (PDFSam) može kombinirati više PDF datoteka u jednu PDF datoteku (spojiti) i podijeliti PDF datoteku u nekoliko pojedinačnih (split). pdfsam
    pdf shuffler PDF Shuffler je program za rad s PDF datotekama. Korištenjem grafičkog sučelja, PDF dokumenti se mogu jednostavno spojiti i podijeliti, a njihove stranice rotirati, rezati ili preuređivati. pdfshuffler
    Thunderbird Mozilla Thunderbird (njemački Donnervogel) je besplatni program za e-poštu i ujedno upravitelj osobnih podataka (s podrškom za CalDAV), čitač feedova, čitač vijesti i klijent za chat (XMPP i IRC). Zu Microsoft Outlook, jedan je od najčešće korištenih korisničkih programa za e-poštu. https://de.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Thunderbird Thunderbird


  23. Kiwix, Kolibri, Xowa (do kraja 2020.) aplikacije za offline sadržaje za učenje
  24. Labdoo računala dolaze s unaprijed instaliranim programima kao što je Kiwix. To vam omogućuje izvanmrežni pristup wikijima i sadržajima za učenje bez povezivanja s internetom. Ovisno o jeziku, dostupnosti i veličini tvrdog diska, Labdoo unaprijed instalira neke sadržaje za učenje. Alat se može koristiti za preuzimanje dodatnih OER – Open Educational Resources, sadržaja za učenje bez licence na raznim jezicima.

    Sljedeći programi (za učenje) već su unaprijed instalirani na „kloniranim“ Labdoo računalima, obično na nacionalnom jeziku ciljane zemlje – ponekad više, ponekad manje, ovisno o veličini slike ili tvrdog diska

  • okalno na Labdoo računalu u mapi /home/labdoo/Public
  • ana početnoj stranici dotičnog izvanmrežnog alata
  • na našem FTP poslužitelju u mapi http://ftp.labdoo.org/download/install-disk/wiki-archive/



Podijelite sadržaj učenja iz Kiwixa na tabletima ili mobilnim telefonima u mreži u 3 koraka

1. Pokrenite lokalni Kiwix server 2. Pokrenite lokalni Kiwix server 3. IP adresa za povezivanje tableta ili mobitela


Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
kiwix (seit Ende 2020) Od kraja 2020. Labdoo isporučuje klonirane IT donacije pomoću alata Kiwix s https://www.labdoo.org/de/content/overview-educational-content. Unaprijed instalirani sadržaj za učenje (zim i meta datoteke) možete pronaći u mapi /home/labdoo/Public/kiwix/wikis. Dodatni sadržaji za učenje mogu se preuzeti s weba. Napomena: Svi korisnici ih spremaju u gore navedenu mapu, ali drugi korisnik mora jednom otvoriti te nove mape, inače ih neće vidjeti. Da biste to učinili, kliknite na simbol mape u gornjem desnom kutu i dođite do gornje mape.

Posebnost Kiwixa – klikom na 3 točkice gore desno možete pokrenuti Kiwix server. Prikazat će se IP adresa na koju se mogu povezati druga računala, mobiteli ili tableti. To znači da možete čitati sadržaj učenja na drugim uređajima i učiti s njim.

kiwix
kiwix Erweiterung für Firefox (seit Ende 2020) Proširenje Kiwix instalirano je u Firefoxu za prikaz zim arhiva za Kiwix. To vam omogućuje pristup zim arhivama sa sadržajem za učenje u mapi /home/labdoo/Public/kiwix/wikis. Međutim, ova proširenja preglednika ne nude sve funkcije aplikacije Kiwix; dodatak za preglednik još uvijek je donekle „beta“. kiwix Plug-in Firefox
Xowa (bis Ende 2020) Bis Ende 2020 setzte Labdoo Xowa als Tool zur Anzeige von Offline-Wikis ein http://xowa.org/, seit Anfang 2021 Kiwix. In den Images for Cloning wurde Xowa durch Kiwix ersetzt.
Wer trotzdem Xowa weiter nutzen möchten, kann Xowa manuell installieren, einrichten und Wikis selber vom Xowa-Server laden. Labdoo hat auch mit Ende 2020 die Xowa-Archive auf unserem FTP-Server entfernt und hält stattdessen die gebräuchlichsten zim-Archive für Kiwix auf unserem FTP-Server bereit.
xowa
Kolibri Drugi alat za izvanmrežni sadržaj je Kolibri, temeljen na mySQL bazi podataka. Instaliran je, ali nije konfiguriran. Samo za iskusne korisnike.
Preuzmite sadržaj: https://catalog.learningequality.org/#/public
kolibri
  • Weitere Anwendungen
  • Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    alsamixer Program alsamixer je alat za pristup svim opcijama postavki dostupnim za zvučnu karticu. Često su deaktivirani ili isključeni samo kanali kojima se ne može izravno pristupiti s mikserima X sučelja. Zu Alsamixer možete brzo pronaći i aktivirati problematični kontroler. Otvorite terminal (istovremeno pritisnite Ctl/Ctrl + Alt + t), upišite alsamixer i pritisnite (enter). Pomoću tipki sa strelicama ← → upravljajte pojedinačnim zvučnicima, mikrofonima itd., a tipkama sa strelicama ↑ ↓ povećajte/smanjite glasnoću. alsamixer
    calibre Calibre je program za upravljanje i konverziju e-knjiga neovisan o platformi. calibre
    Laby Laby je program s kojim možete naučiti programirati u OCaml, Python, Lua, Ruby, Prolog, C ili Javi. Mrav se mora sigurno kretati kroz labirint bez da uđe u paukovu mrežu ili druge zamke. laby
    Nanny Nanny Parental Control koristi se za nadzor i kontrolu onoga što djeca smiju raditi na računalu. nanny
    Kino Kino je jednostavan uređivač videozapisa za Linux koji nudi i mogućnost snimanja videozapisa s kamkordera izravno u programu. kino
    Mirage Mirage je mali i vrlo brz preglednik slika, pogodan i za prikaz slika. mirage
    ScolaSync Grafički alat za kopiranje podataka na ili s USB memorije ScolaSync
    Scribus Scribus je program za stolno izdavaštvo. Koristi se za izradu profesionalnih izgleda i usporediv je s Adobe PageMaker, QuarkXpress ili Adobe InDesign. scribus
    ARandR ARandR je alat za konfiguriranje postavki monitora za, na primjer, drugi monitor ili projektor. ARandR
    VLC VLC je kompletan media player koji podržava gotovo sve multimedijske datoteke, audio CD-ove, DVD-ove, između ostalog. vlc
    Audacity Audacity je besplatan, besplatan i jednostavan za korištenje grafički uređivač/snimač zvuka. https://de.wikipedia.org/wiki/Audacity Audacity
    KRDC KRDC je aplikacija za dijeljenje VNC klijenta/desktopa, kompatibilna s RDC Remote Desktop za Windows. VNC se može koristiti za upravljanje udaljenim računalom. Sadržaj zaslona drugog računala prikazuje se na lokalnom računalu. Unos s miša i tipkovnice šalje se s lokalnog računala (ovdje se pokreće klijent, koji se naziva i preglednik) natrag na udaljeno računalo (VNC poslužitelj radi na glavnom računalu). KRDC
  • Skener virusa ClamAV (Program ClamTK)
  • Zapravo, pod Lubuntu Linuxom nije potreban skener virusa, budući da su postojeći sigurnosni koncepti dovoljni i trenutno nema virusa za radnu površinu Linuxa u optjecaju. Iz sigurnosnih razloga možete instalirati skener virusa bez licence, npr. ClamAV, više na http://wiki.ubuntuusers.de/Virenscanner i http://wiki.ubuntuusers.de/ClamAV.

    Da biste otvorili skener virusa, pokrenite program ClamTK. Učenici mogu koristiti Edoovillages za skeniranje svojih USB memorija i uklanjanje virusa.

    Dodatni moduli i potpisi virusa također moraju biti instalirani, zbog čega je to uključeno u skriptu za instalaciju softvera http://ftp.labdoo.org/download/install-disk/installskripts/installscript... I u slike za kloniranje.

    Sve robne marke i nazivi proizvoda vlasništvo su njihovih proizvođača.
    Dijelovi ovog dokumenta temelje se, između ostalog, na tekstovima i slikama s www.edubuntu.org i http://wiki.ubuntuusers.de/Edubuntu.

    Škola kod kuće

    [Hinweis: Wenn euch diese Seite in ausgedruckter Form erreicht, sind die Links unvollständig. Die Originalseite findet ihr im Web unter https://www.labdoo.org/de/content/schule-zuhause]

    Zbog digitalne nastave tijekom situacije s Coronom, sve je veća potražnja za IT donacijama škola i projekata za učenike na Labdoou. Ove IT donacije dolaze s okruženjem za učenje Labdoo koje se temelji na Ubuntu / Linuxu jednostavnom za korištenje. Prijenosna računala se isporučuju po principu ključ u ruke i mogu se pustiti u rad bez puno informatičkog znanja. Kako bismo osigurali da se ova računala što neprimjetnije integriraju u školska okruženja koja se uglavnom temelje na Windowsima, imamo unaprijed instalirane alate, upute i sadržaj za učenje.

    Microsoft Teams 365 Clients, Teams for Education, Microsoft Teams for Linux

    Microsoft Teams gibt es für verschiedene Endgeräte. Eine erste Übersicht bietet die Homepage von Teams https://www.microsoft.com/de-de/microsoft-365/microsoft-teams/group-chat.... Ein Teams-Handbuch kann hier heruntergeladen werden (PDF) https://edudownloads.azureedge.net/msdownloads/MicrosoftTeamsforEducatio....

    Teams for Linux

    Im Image for Cloning 20.04 LTS ist Teams for Linux vorinstalliert (Start Icon auf Desktop und in Taskleiste): https://www.microsoft.com/de-de/microsoft-365/microsoft-teams/download-a...
    Falls ihr Teams auf einem anderen Linux-Rechner installieren möchtet: Zur Installation auf https://www.microsoft.com/de-de/microsoft-365/microsoft-teams/download-a... die passende Version herunterladen (für Ubuntu .deb), speichern, per Doppelclick die Installation starten.

    Weitere Informationen:
    https://www.howtoforge.de/anleitung/wie-man-microsoft-teams-linux-auf-ub...


    Jitsi (vorinstalliert)

    Kostenlose Videokonferenzen über Jitsi https://jitsi.org/. Für Labdoo-Rechner gibt es verschiedene Möglichkeiten Jitsi zu nutzen:

    • für Ubuntu https://wiki.ubuntuusers.de/Archiv/Jitsi/ : empfohlen wird die Installation als jitsi-meet-x86_64.AppImage (64 Bit) von https://github.com/jitsi/jitsi-meet-electron/releases, ist im Image DE_120 schon vorinstalliert,
    • im Browser https://meet.jit.si/ ohne etwas zu installieren (empfohlen),
    • als App for Tablet und Handy (https://jitsi.org/downloads/, siehe jeweiligen App-Store).

    Zugang per Browser

    Ein Einsatz von Teams / Office 365 funktioniert per Browser ohne die Installation von Software. Hierzu sind auf Labdoo-Rechner verschiedene Browser vorinstalliert, u.a. Firefox und Netsurf. Ein Nachteil ist, dass per Browser nicht alle Funktionen, wie z.B. Videotelefonie, zur Verfügung gestellt werden. Hierfür ist die Installation von Teams-Frontend erforderlich.

    Nutzt eine Schulen eine Browser-basierte Lösung (z.B. iServe, Zoom o.a.) ist alles direkt vorbereitet. Man muss sich nur im Browser mit dem Schulserver bzw. dem Zoom-Server verbinden und ggf. mit dem Login und Passwort des Schülers anmelden.

    Für Zoom gibt es auch eine Erweiterung für Firefox https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/zoom-new-scheduler/.

    Falls eure Schule andere Tools einsetzt, meldet euch gerne bei Labdoo. Wir prüfen für euch, ob es dann dieses Lerntool auch unter Linux gibt.

    Zoom als App für Linux-Rechner oder Tablets (vorinstalliert)

    Zoom bietet neben dem Zugang per Browser auch eine App für Tablets oder für Rechner (Linux https://zoom.us/download?os=linux, dann auswählen: Linux Typ = Ubuntu, Architektur = 64 Bit und Version = 14.04+; herunterladen, speichern, dann Ordner Downloads öffnen, Doppelklick auf die .deb-Datei, den Anweisungen folgen und installieren) an.

    Für Tablets kann man sich Zoom für iOS https://apps.apple.com/us/app/id546505307 oder für Android https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings herunterladen.

    Was Labdoo nicht beitragen kann

    Alles "um einen Rechner herum", wie Drucker, Scanner, Onlinezugang / Providervertrag, Netzwerk etc. wird nicht von Labdoo gestellt, sondern muss vom Anwender beschafft bzw. beauftragt werden. Wir raten auch von Onlinezugänge per Handyverträgen ab, weil deren Datenvolumen schnell aufgebraucht sind. Erfordert das Lehrkonzept einer Schule online zu sein, z.B. für Videounterricht, dann ist ein schneller Internetzugang sinnvoll.

    Die auf dieser Seite genannten sind eingetragene Markenzeichen des jeweiligen Herstellers.

    Programi za osobe s invaliditetom (bez prepreka)

    Preporučeni programi za korisnike s invaliditetom

    Alati za slijepe korisnike predinstalirani na Labdoo prijenosna računala i djelomično na Adriane USB stick.

    Slijepi ili teško slabovidni korisnici trebali bi koristiti sljedeće alate kao alternativu programima s grafičkim korisničkim interface-om. Alati, između ostalog, obično imaju tekstualni interface, što ih čini lakšim za upravljanje i stoga su prikladniji za slijepe ili slabovidne korisnike.

    Login Screen
    Ako korisnik još uvijek ima nešto vida, veličina fonta / velika slova i parametri kontrasta / visokog kontrasta mogu se prilagoditi za bolji prikaz na monitoru.

    Primjena Opis Naziv programa Snimka zaslona
    Orca Alat za čitanje zaslona, ​​čitač zaslona, ​​za uključivanje ili isključivanje Orce pritisnite tipke Alt + Super/Windows + o u isto vrijeme. Za konfiguraciju otvorite terminal (Korisnik labdoo) ili pod gumbom Start -> Pokreni, zatim upišite orca -s i (Enter). Orca
    pico2wave Alat za čitanje datoteka, više na https://wiki.ubuntuusers.de/Sprachnachrichten/ ; Da biste uključili ili isključili pico2wave, istovremeno pritisnite tipke Alt + Super/Windows + p. Označite tekst, zatim pritisnite gore navedenu kombinaciju tipki, tekst će biti pročitan. Označeni tekst ne smije biti predugačak, inače će prekinuti s porukom o pogrešci. pico2wave
    Elinks Tekstualni web preglednik u terminalu (veza na radnoj površini) Elinks
    bluefish Tekstualni HTML uređivač bluefish
    gespeaker mbrola Alternativni pretvarač tekst → govor gespeaker
    Espeak Elektronički alat za generiranje govora Espeak
    alpine Alat za tekstualnu e-poštu (počnite u terminalu → naziv programa → Enter) alpine
    irssi Tekstualni IRC klijent (chat, početak u terminalu → naziv programa → Enter) irssi
    lynx Tekstualni IRC klijent (chat, početak u terminalu → naziv programa → Enter) lynx-cur
    Midnight Commander (mc) Tekstualni upravitelj datoteka (start u terminalu → naziv programa mc → Enter) MC
    easystroke Korisnički interface kontroliran mišem/pokretom easystroke
    dasher Unos teksta putem miša, podloge za miša, eye trackera ili touchpada dasher
    cellwriter Pretvarač rukopis → tekst cellwriter
    sitplus Igroterapijske aktivnosti / ludičko-terapijske aktivnosti sitplus
    kmag Povećalo kmag

    Kako bi slijepim ili teško slabovidnim korisnicima omogućili pristup računalu, Labdoo tim koristi besplatno dostupan softver i proširenja, kao što su:

    • Čitači zaslona kao što je Orca (alati koji čitaju sadržaj zaslona),
    • posebni programi kao što su eLinks (tekstualni web preglednik) itd.,
    • ako je potrebno, vanjski Brailleovi uređaji (nisu dio Labdoo projekta, osigurava ih projektni partner),
    • ili posebne USB memorije s Adriane, korisničkim sučeljem optimiziranim za slijepe korisnike.