Kako da pokrenem računar?

×

Statusmeldung

If you have any questions about this page or if you find any errors, please write a message to the support wall and a Labdoo volunteer will help resolve it. Thank you for helping to improve our wiki pages.

Kreirani korisnici, koncept za korisnika

Ubuntu je unaprijed instaliran na Labdoo računaru (izdanje pod nazivom xx.04 LTS, xx = 2020, 2022 itd.) i obično ima postavke za 3 korisnika:

student: je standardni korisnik za sve korisnike/učenike. Korisnik "student" nije administrator, tj. ne može slučajno tako brzo uništiti sistem. Lozinka je labdoo (svaka škola/projekat može sama odlučiti da li ovu lozinku treba promijeniti).

gost: nije potrebna lozinka; Svi Vaši unosi i promjene će se automatski izbrisati nakon što se odjavite.

labdoo: ovaj korisnik je administrator (“super-korisnik”). Bez dobrog informatičkog znanja, može slučajno uništiti sistem! Stoga bi samo nastavnici i iskusni korisnici trebali znati lozinku korisnika labdoo. Lozinka za administratora je labdooadmin.

Znakovi lozinke treba da budu vidljivi na tastaturi računara (latinica). Preporčuije se lozinka latinicom jer sva ostala pisma imaju rizik poteškoće prilikom prijave.
Važno: Raspored tastature se može promijeniti ručno tokom prijave (pogledajte dolje). Sistemska postavka za raspored tastature može se promijeniti putem sistemske datoteke /etc/default/keyboard. Labdoo preporučuje čuvanje rasporeda tastature isporučenog računara u ovoj sistemskoj datoteci (WYSIWYG).

Registracija (prijava),
Izbor korisnika
Login Screen
Auswahl User
Prekidač
Desktop

Prekidač
Jezik korisnika
(nakon prijave)

Prekidač
Raspored tastature

Postavke za
oštećenog vida
(opciono)


Važno: Raspored tastature prilikom prijave je određen jednom tokom instalacije (L)Ubuntua. Ako koristite slike za kloniranje, ovo je njemačka tipkovnica (DE), inače tastatura po kojoj je instaliran Ubuntu. Da biste promijenili raspored tastature prilikom prijave, nakon prijave otvorite terminal (pritisnite Ctrl/CTL + Alt + T istovremeno) i upišite sudo nano /etc/default/keyboard (pritisnite Enter), zatim promijenite prečicu na tastaturi po svom izboru (EN za engleski, FR za francuski, ES za španski itd.). Ako je potrebno, umetnite rasporede specifične za zemlju u sljedeći red između navodnika (npr. CH za Švajcarsku) , a zatim sačuvajte (Ctrl/CTL + Alt + O (Enter), Ctrl/CTL + Alt + X). Ovo NEĆE promijeniti raspored tastature nakon prijave. To se radi putem postavki ili simbola tastature na gornjoj traci (MATE).

Desktop MATE

 MATE Desktop je preporučena radna površina.

Da promijenite lozinku → Idite na postavke sistema → korisnički računi → otključaj →
Lozinka “labdoo” → kliknite na lozinku, promijenite je, kliknite na labdoo korisnik → izaberite Standard ←→ Administrator, ovisno o tome koja su prava potrebna.

Pokretanje programa

Najbolje je pokrenuti neki od programa učenja/igre namijenjene samo za igranje ili neke od kojih se može učiti. Ovako to započinjete:

Kliknite na MATE u donjem desnom uglu → “Obrazovanje” ili “igra” → kliknite na program

U folderu “/Public” naći ćete korisne priručnike, sadržaj za učenje bez licence (OER), vanmrežne wikije, e-knjige itd.

Na radnoj površini ćete pronaći folder “Videos”. Kliknite tamo i pronaći ćete video zapise koji vam objašnjavaju Labdoo laptop.

Jezik, regionalni formati i postavke tastature

Ako želite ponovo instalirati ili promijeniti jedan ili više jezika:

Kliknite na Preferences → Language Support. Ako se pojavi poruka „Podrška za jezik nije u potpunosti instalirana“, potvrdite sa Da/Da i instalirajte (potrebna je internetska veza).

U sljedećem prozoru kliknite na Instaliraj/Ukloni jezike → odaberite jezik(e) koji su vam potrebni → Primijeni → Primijeni na cijelom sistemu.

Novi jezik(i) se pojavljuju na listi: Ubuntu koristi jezike od vrha do dna, tj. ako riječ na 1. jeziku nije prevedena, slijedi jezik 2, itd. do engleskog.

Pronađite novi jezik, kliknite na njega, držite pritisnut lijevi taster miša i prevucite ga na gornju poziciju, otpustite dugme miša tamo → kliknite na Primijeni na cijelom sistemu. Novi jezik se pojavljuje nakon odjave ili ponovnog pokretanja.

Regionalni formati

Također možete postaviti regionalne formate za brojeve, valutu, datum itd. Da biste to učinili, kliknite na karticu „Regionalni formati“ i kliknite na zemlju po svom izboru na listi → Primijeni na cijelom sistemu.

Postavke tastature

Kliknite desnim tasterom miša u traci zadataka na simbol "DE" (ili US itd.) ili na simbol zastave → Rukovalac rasporeda tastature Postavke (izgled tastature) → Uklonite kvačicu "Zadrži raspored sistema" ako je još uvek postavljeno →

+Add/Dodaj → Dodaj novi raspored tastature
-Remove/Ukloni → Ukloni raspored tastature
↑up/gore → Pomeri unos na tastaturi gore
↓down/nadole → Pomeri unos sa tastature nadole

Mogu se odabrati najviše 4 rasporeda tastature.

Priručnici, video tutorijali

Priručnici, video tutorijali, vanmrežni wikiji i još mnogo toga. više se nalazi u folderu /home/labdoo/Public/. Ikona „video zapisi“ na radnoj površini vodi vas direktno u fasciklu sa video tutorijalima. Video se može pogledati u Firefoxu ili plejeru (ako je potrebno, zumiraj prikaz +/-).

Instalirajte kodeke za multimediju, filmove i DVD

Na desktopu ćete pronaći skriptu installscript-codecs.sh. Pokrenite ovu skriptu samo ako ste sigurni da to dozvoljavaju zakoni i propisi u zemlji u kojoj koristite računar. Zaštita patenta i autorskih prava funkcionira različito zavisno od zemlje. Potražite pravni savjet ako niste sigurni da li se u Vašoj zemlji primjenjuju zakonska ograničenja medijskih formata (kodeka).
Međutim, bez pokretanja ove skripte nećete moći gledati određene multimedijalne podatke, video zapise ili DVD-ove. Ova skripta instalira dodatni softver i kodeke za multimedijalne aplikacije. Molimo pokrenite ovu skriptu samo ako su ispunjeni zakonski zahtjevi. Računar mora biti povezan na internet. Alternativno, možete kupiti i komercijalni multimedijalni softver, npr. ONEPLAY DVD Player (https://wiki.ubuntuusers.de/ONEPLAY_DVD_Player/) ili LinDVD (https://wiki.ubuntuusers.de/LinDVD/).

Dodatne informacije o ovoj temi možete pronaći na https://wiki.ubuntuusers.de/Codecs/.

Programi za slijepe korisnike ili osobe sa slabim vidom

Na radnoj površini nalazi se ikona Lupa, klikom na nju otvara se lupa koja se može pomicati mišem. Ikona za lupu se takođe pojavljuje na panelu. Desnim klikom na njega otvaraju se brojne opcije podešavanja.

Ostali programi za korisnike sa invaliditetom su:

Aplikacija Opis Pakujemo se Screenshot
Orca Alat za čitanje ekrana, čitač ekrana, da uključite ili isključite Orca, istovremeno pritisnite tipke Alt + Super/Windows + o. Za konfiguraciju, otvorite terminal (kao korisnik labdoo, istovremeno pritisnite tipke Ctl/Ctrl + Alt + t), zatim upišite orca -s i (Enter). Orca
pico2wave Alat za čitanje datoteka, više na https://wiki.ubuntuusers.de/Sprachnachrichten/ ; Da uključite ili isključite pico2wave, istovremeno pritisnite tipke Alt + Super/Windows + p. Označite tekst, zatim pritisnite gore navedenu kombinaciju tipki, tekst će biti pročitan. Označeni tekst ne smije biti predugačak, inače će se prekinuti s porukom o grešci. pico2wave


Ostali programi bez barijera i posebno rješenje za slijepe osobe na USB stiku su opisani ovdje https://www.labdoo.org/de/content/programme-f%C3%BCr-behinderte-anwender-barrierefreii.

Podesite jačinu zvuka

Na panelu se nalazi ikona za kontrolu jačine zvuka. Kada kliknete na nju, otvara se mali prozor (Mute = prekidač za utišavanje; kontrola za glasnije/tiše). Ali postoji mnogo više opcija podešavanja koje se mogu postići pomoću drugog programa:

Aplikacija Opis Pakujemo se Screenshot
alsamixer Program alsamixer je alat za pristup svim opcijama podešavanja dostupnim za zvučnu karticu. Često se samo kanali kojima se ne može pristupiti direktno pomoću miksera X interfejsa deaktiviraju ili utišaju. Uz Alsamixer možete brzo pronaći i aktivirati problematični kontroler. Otvorite terminal (istovremeno pritisnite Ctl/Ctrl + Alt + t), upišite alsamixer i pritisnite (Enter). Koristite tastere sa strelicama ← → da kontrolišete pojedinačne zvučnike, mikrofone, itd. i koristite tastere sa strelicama ↑ ↓ da povećate/smanjite jačinu zvuka. alsamixer

Podesite štampač, CUPS
Štampač se dodaje pod Sistemski alati → Štampači → + Dodaj štampač. Većina štampača povezanih direktno na računar ili LAN se automatski prepoznaje i konfiguriše. Više informacija na: https://wiki.ubuntuusers.de/Drucker/.

Osim toga, za visoke zahtjeve postoji Cups (Common Unix Printing System), profesionalno rješenje za štampanje na Linux sistemima. Mogu se koristiti brojni štampači, upravljati uslugama štampanja i dijeliti ih na mreži putem CUPS-a. CUPS ima integrisani web server. Ovo se može koristiti za postavljanje i upravljanje štampačima. Otvorite u web pretraživaču: http://localhost:631. Za to je ovlašten samo korisnik labdoo. Ako je štampač povezan lokalno na računar, može se dijeliti sa drugim računarima na mreži.

Funkcija pomoći F1
Pritiskom na tipku F1 ili Pomoć u meniju većina programa će prikazati upute za ovaj program.

Resetiranje učenika korisnika
Student se treba prijaviti kao gost ili kao korisnik student, ako je moguće nikada kao korisnik labdoo (rezervisano za nastavnike, supervizore, itd.). Čak i tada, ponekad se može desiti da učenik slučajno izbriše menije ili ikone. Iako se sve ovo može obnoviti, ponekad postoji nedostatak lokalnog znanja o tome kako to učiniti. Zbog toga postoji skripta restore_user_student.sh na radnoj površini korisnika labdoo (dvostruki klik pokreće skriptu, pokreće se u terminalu). Ali budite oprezni: ova skripta vraća sve(!) na stanje isporuke, tj. svi fajlovi itd. kreirani od tada će također biti izbrisani. Stoga, svakako unaprijed napravite sigurnosnu kopiju svojih studentskih podataka! Ponekad ima smisla potpuno resetirati podatke, na primjer ako date računar drugom korisniku.


Prijavite se kao administrator labdoo
labdoo: je administrator (admin, "super korisnik")! To znači da labdoo korisnik ima sva prava, npr. za ažuriranje, ponovnu instalaciju softvera i sadržaja za učenje, itd. Ali može slučajno i bez dovoljno iskustva sa IT i Linuxom promijeniti laptop na način da više se ne pokreće i ne može se više koristiti. A ako je kompjuter toliko "uništen", a najbliži Labdoo čvorišta/pomoćnici za novu instalaciju ili popravku su daleko, to je pravi problem. Stoga se registrirajte kao labdoo samo ako ste pažljivi i, ako je moguće, već imate iskustva s administracijom računala. U suprotnom, bolje je koristiti korisnika student, koji nije administrator, ali također može koristiti sve programe i ima manje mogućnosti da uništi računar.
Lozinka za prijavu je labdoo (do Ubuntu 18.04 LTS uključujući, do pribl. proljeća 2020.) i od Ubuntu 20.04 LTS ff (otprilike od ljeta 2020.) labdooadmin. Međutim, treba ga promijeniti odmah kada se računar prvi put pokrene od strane škole/projekta jer korisnik labdoo ima administratorska prava i samo nastavnici/supervizori i iskusni korisnici trebaju imati pristup kao administratori!

Zabavite se igrajući se i učite sa svojim prijateljima!

Labdoo tim.


Continue reading to the next page:
Obrazovni softver


Go back to read the previous page:
Zašto Labdoo koristi Linux