Neden Linux?

×

Statusmeldung

If you have any questions about this page or if you find any errors, please write a message to the support wall and a Labdoo volunteer will help resolve it. Thank you for helping to improve our wiki pages.

TR

Educational Tux

Bir veya daha fazla Labdoo cihazı alırsanız, Windows'u® yüklemeyin, yüklü bulunan işletim sistemi (OS) Linux'ta kalın. Bunun birçok nedeni var:

  • Linux, Windows'tan çok daha hızlıdır. Güncel Windows sürümleri bilgisayarı çok yavaşlatır veya cihazda çalışmaz. Zaten Labdoo bu dizüstü bilgisayar bağışlarını, güncel windows versiyonlarının çalışmaması yüzünden alıyor.
  • Hali hazırda XP, Vista veya Windows 7 gibi birçok Windows® sürümüne destek zaten yakında sonlandırılacak. Artık Microsoft tarafından güncellenmeyecek / bakımı yapılmayacak ve haliyle güvenlik sorunları yaşanacaktır! Linux ise güncel, yamalı, güvenli ve LTS'dir (Uzun Vadeli Destekli).
  • 80.000'den fazla ücretsiz uygulama arasından Labdoo, Firefox, Skype, Geogebra, VLC, virüs tarayıcısı gibi tanınmış programlar da dahil olmak üzere 300 öğretici seçti. Veya MS Office ile karşılaştırılabilir ücretsiz LibreOffice Suite.
  • Labdoo her bilgisayara yerel dillerinizde 1.000.000'dan fazla e-Kitap, video eğitimi ve wiki sayfası yükler - çok büyük bir kütüphane. Kağıt formunda, bu denizaşırı bir konteyner dolusu olurdu!
  • Linux’a virüsle saldırmak neredeyse imkânsız olduğundan bir daha asla virüs sorununuz olmaz.
  • Birkaç dil paralel ve değiştirilebilir olarak kullanılabilir, bölgesel diller de desteklenir.
  • Labdoo size bir Küresel Destek Programı (LGS) konusunda yardımcı olur, ancak yalnızca orijinal Labdoo bilgisayarlarında ve sadece bunlar için. Labdoo video eğitimleri her masaüstünde "videolar" klasöründe bulunabilir. Kılavuzlar /home/labdoo/Public/how-to-start klasöründe bulunabilir.
  • Öğretmenler (labdoo), öğrenciler (öğrenci) ve misafir (misafir) hesapları gelişmiş kullanıcı ve haklar konsepti.
  • Şayet Windows illa gerekiyorsa bunun için önceden yüklenmiş olan Wine veya Virtualbox (bkz. aşağıda) araçlarını kullanın Bu durumda iki sistem aynı anda bilgisayarda kurulu olur - Linux ve Windows.
  • ... ve hepsinden iyisi - görünüm ve his diğer işletim sistemlerine kolayca uyarlanabilir:

Bu seçeneklerin çoğu diğer işletim sistemleri tarafından sunulmaz veya yalnızca yüksek lisans maliyetleriyle bir ücret karşılığında sunulur.

Linux'ta Windows kullanma

Windows programları paralel olarak kullanılacaksa, Labdoo bilgisayarlarında önceden yüklenmiş iki seçenek vardır:


Wine, Windows uygulamalarının (.exe) Linux'ta çalışmasına izin veren ücretsiz bir uyumluluk aracıdır. Wine ile Microsoft Windows işletim sistemleri için geliştirilen birçok programı Linux altında da çalıştırmak mümkündür. Wine, Windows işletim sistemi olmadan kullanılabilir. Ancak, programlar için gerekli lisanslar kullanıcıda bulunuyor olmalıdır.. Mehr auf https://www.winehq.org/, https://wiki.ubuntuusers.de/Wine/ und https://de.wikipedia.org/wiki/Wine.
Virtualboxçalışan bir Linux sistemine (ana bilgisayar) konuk işletim sistemi kurmak için Oracle'ın ücretsiz, önceden yüklenmiş bir aracıdır. Windows daha sonra Linux altındaki bir pencerede konuk işletim sistemi olarak çalışır. Ancak birçok konuk işletim sistemiyle de çalışır https://www.virtualbox.org/wiki/Guest_OSes.
Elbette konuk işletim sistemleri için geçerli lisanslar gereklidir (satın alınan lisans anahtarı)!
En az 2 GB RAM ve çift çekirdekli işlemci mantıklıdır.
Mehr auf https://www.virtualbox.org/, https://wiki.ubuntuusers.de/VirtualBox/, https://de.wikipedia.org/wiki/VirtualBox, https://wiki.ubuntuusers.de/VirtualBox/

Windows®, Microsoft Corporation'ın ABD'de ve/veya diğer ülkelerde tescilli ticari markasıdır.
VirtualBox®, Oracle Corporation'ın Amerika Birleşik Devletleri ve/veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır.


Go back to read the previous page:
Link listesi, göçmenler için Almanca kursları ve Image (klonlama)